Yağmurdan kaçarken!

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

Vücuda yapışan kenenin üzerine kimyasal madde dökülmesi hastalığın bulaşmasına neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Vücuda yapışan kenenin üzerine alkol, kolonya ve gazyağı gibi maddelerin dökülmesi sonrasında kenenin hava alamayarak kusmasına neden olduğu ve hastalığı tüm vücuda yaydığı belirtildi.

Kayseri Tarım İl Müdürü Adnan Akay, vücuda yapışan kenelerin öldürülmeden, ezilip patlatılmadan ve kenenin ağız kısmı koparılmadan en önemlisi de üzerine herhangi bir kimyasal madde dökülmeden bir pensle doğrudan alınması veya en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerektiğini bildirdi.

Isırılan yerin bol sabunlu suyla yıkanıp alkolle temizlenmesi gerektiğinin altını çizen Akay, çiftlik çalışanları, çobanlar, kasaplar, mezbaha çalışanları, et ve et ürünleri market işçileri gibi tarım çalışanlarının hayvancılık ile uğraşanların, veterinerlerin, askerlerin, kamp yapanların risk altında olduğunu vurguladı.

KKKA'nın mevsimsel özellik gösterdiğini anlatan Akay, genellikle Mayıs ve Ekim ayları arasında görülmesine rağmen son zamanlarda değişik aylarda da görülebildiğini söyledi. KKKA Nairovirüslerinin neden olduğu ateşin, cilt ve diğer alanlarda kanama gibi bulgularla seyreden kene kaynaklı bir enfeksiyon olduğuna değinen Akay, insanlarda klinik ve subklinik olarak seyreden kenelerin vektörlük yaptığını ve insanlarda sendromlar halinde görüldüğünü açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious