Yağmurdereli'nin ardında bıraktıkları

Yağmurdereli'nin ardında bıraktıkları.8226
  • Giriş : 02.08.2008 / 22:05:00
  • Güncelleme : 02.08.2008 / 22:02:24

Osman Yağmurdereli, 55 yıllık ömrüne çok sayıda dizi ve film sığdırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Siyasetçi bir aileden gelen ve son dönem milletvekili seçilerek sanat camiasının da TBMM'deki sesi olan Osman Yağmurdereli, 55 yıllık ömrüne çok sayıda dizi ve film sığdırdı.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, Osman Yağmurdereli 6 Şubat 1953 tarihinde Trabzon'da doğdu.

BABASI ESKİ AP MİLLETVEKİLİ

Soyadlarını Gümüşhane'nin Yağmurdere ilçesinden aldıkları ifade edilen, Demokrat Parti ve Adalet Partisi kurucularından 12. Dönem Trabzon Milletvekili Zeki Yağmurdereli'nin oğlu olan Osman Yağmurdereli, ilkokulu 3. sınıfa kadar Trabzon Kurtuluş İlkokulu'nda, daha sonra Ankara Kavaklıdere İlkokulu'nda, orta ve lise eğitimini ise Namık Kemal Lisesi Yenişehir Koleji'nde bitirdi.

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü'nü bitiren Yağmurdereli, bir süre öğretmenlik yaptıktan sonra 1975'te yorumcu sanatçı olarak sanat çalışmalarına başladı.

''Nişan yüzüğü'' ve ''Sarışın'' adlı iki albümü bulunan sanatçı, en çok ''Bir bir biri birilerine'' ve ''Eller eller'' sözlerini içeren şarkılarla tanındı.

Yağmurdereli, 1987 yılında dönemin ANAP Zonguldak Milletvekili Veysel Atasoy'un kız kardeşi Esin Atasoy ile evlendi.

''İz Peşinde'' adlı dizide ''Komiser Esat'' karakteriyle oyunculuğa adım atan Yağmurdereli, 1988'de Yağmur Ajans'ı kurarak yapımcılığa başladı.

''Yağmur Ajans'' ile Yeşilçam'ın ünlü oyuncuları ve genç yeteneklerini çatısı altında toplamaya başlayan Yağmurdereli, ajansı kurulduğu günden günümüze kadar 2 bin bölümün üstünde dizi ve televizyon filmine imzasını attı.

Osman Yağmurdereli, ''İz Peşinde'' ve ''Bizim Mahalle'' dizileri ile ''Bir İhtimal Daha Var'', ''Keloğlan Kara Prens'e Karşı'', ''Yeni Bir Yıldız'', ''Bir Aşkın Bittiği Yer'', ''Biraz Neşe Biraz Keder'' ve ''Sevgi Çıkmazı'' filmlerinde rol aldı.

Yönetmen Taner Akvardar, 2005 yılında çektiği ''Misi'' isimli filmi Osman Yağmurdereli'nin aynı adlı kitabından uyarladı.

Osman Yağmurdereli ''Aşkım Aşkım'', ''Dicle'', ''Elveda Derken'', ''Sessiz Gemiler'', ''Karınca Yuvası'', ''Sev Kardeşim'', ''Köpek'', ''Kınalı Kar'', ''Melekler Adası'', ''Hırçın Menekşe'', ''Serseri'', ''Baldız Geliyorum Demez'', ''Yılan Hikayesi'', ''Marziye'', ''Sakin Kasabanın Kadını'', ''Yalan'', ''Yeni Bir Yıldız'', ''Ay Işığında Saklıdır'', ''Bir Aşkın Bittiği Yer'', ''Nefes Alamıyorum'', ''Bizim Mahalle'', ''Bir Kadın Düşmanı'', ''Duygu Çemberi'' gibi sevilen birçok dizi ve filmin yapımcılığını üstlendi.

''Devlet Sanatçısı'' unvanı da taşıyan yapımcı Osman Yağmurdereli, 5 yıl üst üste ''Altın Kelebek En İyi Yapımcı Ödülünü'' de aldı.

Bir dönem Trabzonspor Basın Sözcülüğünü de yapan Yağmurdereli, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde AK Parti'den İstanbul 2. Bölge milletvekili seçildi.

YARIN TOPRAĞA VERİLECEK

İstanbul'da tedavi gördüğü hastanede vefat eden yapımcı, sanatçı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Yağmurdereli'nin cenazesi yarın toprağa verilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Yağmurdereli için ilk tören, yarın saat 14.30'da Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenecek.

Yağmurdereli'nin cenazesi, Fatih Camisi'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'na defnedilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*