'Yağmuru kim yağdırdı' polemiği!

'Yağmuru kim yağdırdı' polemiği!.12301
  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Alanya'da 'yağmuru kim yağdırdı' polemiği. Bir papaz duasından sonra yağmur yağdığı için havalarda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'nın Alanya ilçesinde Müftü Muhammed Gevher'in yapacağı yağmur duasından önce yağmur yağdı. Dua öncesi başlayan yağmurun 3 gün aralıklarla sürmesi bekleniyor. Öte yandan bir papaz duasından 16 sonra yağmur yağdığı için zevkten dört köşe...

Yazdan kalma günlerin yaşandığı Alanya son yılların en kurak mevsimini yaşarken, Alanya'ya bir süre önce tayin olan Protestan Papaz Joachim Kusch, eşiyle birlikte dün Kleopatra Plajı'nda yağmur duası yapmıştı. Duanın ardından 15 saat geçmeden ilçeye yağmur yağdı. Sabah saatlerindeki kısa süreli ılk yağmurun ardından öğle saatlerinde ise yağmur tekrar başladı. Alanya Müftüsü Muhammet Gevher ise bugün Cuma namazından sonra yağmur duası yapacaktı.

Yağmurun yağmasının ardından mutlu olduğu gezlenen Alanya Papazı Joachim Kusch, "Tanrım duayrımız kabul ettiği için çok mutluyum. Hayatımın en sevinçli günlerinden birini Alanya'da yaşıyorum" dedi.

Papaz Joachim Kusch, çocukluk yıllarında Almanya'da yaşadığı köyde, kuraklık olduğu zaman köyün yaşlılarının yağmur duası yaptığını kendisinde bu duayı okuduğunu belirtti.Eşi ile birlikte Kleopatra Plajı'na gelerek İncil'den dörtlük okuyan Papaz duasında şunları söylemişti, ", "Tanrım dünyayı her şeyi ağaçları, insanları toprakları, çiçekleri sen yarattın. Yarattığın bu tüm canlılar ve cansızlar senden su bekliyor. Senden yardım istiyoruz. Tanrım bu güzel ilçeye ve ilçede yaşayan güzeml insanlara yağmurunu eksik etme."

MÜFTÜ HAVA RAPORUNA GÖRE DUA EDECEKTİ İDDASINA KIZDI

Alanya Müftüsü Muhammed Gevher, Saray Mahallesi'nde bulunan Emine Özmüftüoğlu Camisi'nde Cuma namazı öncesi yağmur duası yapacakken yağmur yağmaya başladı.

Camideki vatandaşlara bir süre vaaz veren Müftü Gevher, şunları söyledi: ''Bazı art niyetli kişiler hakkımızda 'yağmur yağacağını bildiği halde yağmur duasına çıkıyor' demişler. Buna, kalben inanmak gerekiyor. Bu sabah beni meteorolojiden aradılar, 'Hocam yağmur görünüyor fakat yağmurun arkası yok. Yağmur yağacak diye lütfen yağmur duasını iptal etmeyin' dediler. O nedenle duamızı iptal etmeyeceğiz. Normalde yağmur duası açık havada, cemaatle ve 3 gün süreyle yapılır. Ancak buna imkanımız yok. Peygamber efendimizin sünneti gereği yağmur duasını imam ayakta, cemaat oturarak yapacağız.''

Gevher, ardından yağmur duası yaptı. Dua, merkezi hoparlör sistemiyle Alanya merkezindeki camilere de ulaştırıldı. Alanya Meteoroloji Müdürlüğü yetkilileri, yağmurun 3 gün boyunca aralıklarla devam etmesinin beklendiğini bildirdiler. Alanya'da son olarak 3-6 Ocak 2007 tarihleri arasında yağmur yağmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious