Yahudi başkandan Erdoğan yorumu

  • Giriş : 19.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan ile dün basına kapalı bir görüşme yapan Avrupa Yahudi Konseyi Başkanı Pierre Besnainou, Erdoğan'la "çok ilginç" bir görüşme yaptıklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Görüşme sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Besnainou, ağırlıklı olarak Türkiye-AB ilişkilerini görüştüklerini belirterek Türkiye'nin üyeliğinin AB'nin çıkarına olacağına inandıklarını kaydetti. Besnainou, bununla birlikte Türkiye'nin Ortadoğu sürecine de katkıda bulunabileceğini kaydetti.

Besnainou, Avrupalı Yahudiler olarak Türkiye ile İsrail ve Filistin'in birlikte barış içinde yaşaması gibi konularda ortak görüşü paylaştıklarını belirterek "Türkiye bölgeyi istikrara kavuşturabilecek bir ülke" dedi.

Besnainou, "Türkiye'nin, birkaç ay önce kaçırılan askerin hayatına ilişkin İsrail'e güvence verilmesi konusunda Filistin üzerinde etkili olabileceğine" inandıklarını da kaydetti. Başbakan Erdoğan ile görüşmesinde Avrupa'da antisemitizm konusunu da ele aldıklarını belirten Besnainou, Türkiye'de böyle bir sorun olmaması ve ülkedeki Yahudilerle ilişkilerin mükemmel olmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

"Ermeni soykırımı" iddialarına ilişkin bir soru üzerine de Besnainou, Erdoğan'ın bu konuda kendisine de aktardığı yaklaşımı takdirle karşıladıklarını vurgulayarak "Türkiye'nin tüm arşivlerini tarihçi ve bilim adamlarına açmasının, meselenin açıklığa kavuşmasını sağlayacağına inandıklarını" kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious