Yahudi dünyası, yeni yıla giriyor

Yahudi dünyası, yeni yıla giriyor.7757
  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İsrail ve Yahudi dünyası, bu akşam yeni yıla giriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kökeni Tevrat’a dayanan 5767’nci yıla girilirken, İsrail’de güvenlik önlemleri artırıldı; yeni yıl öncesi Batı Şeria ve Gazze Şeridinde tam abluka uygulanmasına karar verildi. Yeni yıl dolayısıyla İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav ve Başbakanı Ehud Olmert, birer mesaj yayımladı.

Katsav, mesajında köktendinci İslam’a değinerek, İsrail’in, Orta Doğu’da istikrarı tehdide teşebbüs eden, dünya çapında evrensel değerlerin ve demokratik kurumların altını oymaya çalışan köktendinci terörle karşı karşıya olduğunu belirtti. Katsav, Hizbullah’la geçen aylarda yapılan savaşa değinerek, örgütün İsrail’in kuzeyindeki vatandaşlara saldırdığını anlattı.

İsrail-Filistin sorununun, köktenci İslam terörünün nedeni olmadığını ifade eden Katsav, aşırı dinci terörün Batı kültürüne olduğu kadar İslam dünyasına da hükmetmek istediğini kaydetti ve "İsrail devletinin, demokratik dünyanın demokrasi ve insani değerler için verdiği savaşın yanında yer aldığını" belirtti. Olmert de yeni yılın İsrail halkına güvenlik, istikrar ve barış getirmesi temennisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious