Yahudi karşıtlığı yükseliyor

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

İngiliz The Economist dergisi, Osmanlı’nın 500 yıl önce Yahudilere kucak açtığını, bugün Türkiye’de Yahudi karşıtlığının yükselişte olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Derginin son sayısında ’Türkiye’ye Yahudi Karşıtlığı’ başlıklı haberde, Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Genelkurmay Başkanlığı’na atanmasından kısa bir süre önce, bazı çevrelerin bu atamayı engelleyebilmek için Büyükanıt’ın aslında Yahudi olduğunu ve Türkiye’yi İsrail’e daha da yakınlaştıracağına dair cep telefonu mesajları gönderdiğini hatırlattı.

BBC Türkçe Servisi’nin de aktardığı haberde, "Yöneticilerin ülkede Yahudi düşmanlığı olmamasıyla övündüğü Müslüman bir ülkede, bir generalin yolunun tıkanması için Yahudi olduğunun -ki bu doğru değil- iddia edilmesi kaygı verici bir işaret" ifadesi kullanıldı.

OSMANLI İLE ÇELİŞİYORLAR

PEW’in Küresel Eğilimler Araştırması’nda da Türkiye’de Yahudilere sempatiyle baktıklarını söyleyenlerin oranının sadece yüzde 15 olduğu kaydedilen haberde, bu eğilimin, 500 yıl önce İber Yarımadası’ndaki Katolik hükümdarlardan kaçan Yahudilere kucak açan Osmanlı sultanlarının tavrıyla çeliştiğini belirtildi.

Osmanlılar zamanında refah içinde yaşayan ve sadık bir azınlık olan Yahudiler’in, İkinci Dünya Savaşı sırasında tüm gayri-Müslim azınlıklara uygulanan varlık vergisi nedeniyle kötü tecrübeler yaşadığı aktarılan haberde, bu vergiyi ödemeyenlerin çalışma kamplarına gönderildiği ama sonrasında daha rahat bir hayat sürdüğü ifade edildi.

2003 yılında yaşanan sinagog saldırılarından sonra hiçbir saldırı yaşanmamasına rağmen, Türkiye’de Yahudi karşıtlığının giderek zemin kazandığının gözlendiği savunulan haberde, kitapçı tezgáhlarında Yahudilik karşıtı yayınların sayısının da arttığı bildirildi.

TUHAF KOMPLO TEORİLERİ

Türkiye’de bir taraftan da ’tuhaf komplo teorileri’ dolaştığını belirten dergi, Saadet Partisi’nin lideri Recai Kutan’ın ülkede 20’den fazla kişinin ölümüne yol açan kenelerin Türkiye’ye İsrailli kadın dağcılar tarafından getirildiği iddialarının hükümet tarafından araştırılmasını isteğini hatırlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious