Yahudi lobisinden yumaşak mesajlar

Yahudi lobisinden yumaşak mesajlar.11834
  • Giriş : 01.02.2009 / 09:40:00

Davos'taki olayın ardından yaptıkları ilk açıklamada "kepazelik" dediler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Davos'taki olayın ardından yaptıkları ilk açıklamada "kepazelik" dediler. "Kabul edilemez" dediler. Ama sonra memnun oldular.

ABD'deki önemli Yahudi kuruluşlarından İnkar ve İftiraya Karşı Birlik (Anti-Defamation League-ADL), Davos'taki tartışmanın ardından yaptıkları ilk açıklamada olayı "bir kepazelik" olarak nitelendirmişlerdi. Ancak daha sonra yeni bir açıklama yaparak bu açıklamalarını yumuşattılar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, eleştirilerinin hedefinin İsrail halkı ve Yahudiler olmadığını dile getirmesinden memnuniyet duyduklarını dile getirdiler.

Kuruluşun yazılı açıklamasına göre, ADL'nin ulusal direktörü Abraham Foxman, "Başbakan Erdoğan'ın, İstanbul'a döndüğünde, eleştirilerinin hedefinin İsrail halkı ve Yahudiler olmadığını açıklamasından memnuniyet duyuyoruz" dedi.

Türkiye'de son zamanlarda Yahudi düşmanlığının arttığı iddiasına yer veren Foxman, "Başbakanın İsrail'i eleştirirken daha ılımlı bir ton kullanmasının, Türkiye'de son zamanlarda artan antisemitizmin aşağı çekilmesine yardım edeceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Foxman, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in olayın hemen sonrasında durumu açığa kavuşturmak ve yatıştırmak için telefonla Başbakan Erdoğan'ı aradığını hatırlattı.

Peres'in tavrının övüldüğü açıklamada, Peres'in Davos'ta Erdoğan'ın eleştirilerine "akıl ve ilke dolu şekilde yanıt verdiği" görüşü dile getirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*