Yahudi soykırımını reddetti görevden alındı

Yahudi soykırımını reddetti görevden alındı.10956
  • Giriş : 09.02.2009 / 20:04:00

Aşırı sağcı bir Katolik cemaat olan Aziz 10. Pius Kardeşliğine mensup piskopos Richard Williamson'un müdürlük görevinden el çektirildiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuya ilişkin açıklama, Lefebvre'ciler diye de tanınan Aziz 10. Pius Kardeşliğinin Latin Amerika yetkilisi Peder Christian Bouchacourt tarafından yapıldı.

Peder Bouchacourt, Buenos Aires'e 40 kilometre mesafedeki La Reja'da cemaate ait olan Nuestra Senora Corredentora Papaz Okulunun 2003'ten bu yana müdürlüğünü yürüten Piskopos Williamson'un işine son verildiğini açıkladı.

Bouchacourt, bu kararın alınmasının, Piskopos Williamson'un Yahudi soykırımını reddeden ve Vatikan'da rahatsızlık yaratan beyanatlarından kaynaklandığını belirterek, "Katolik bir piskoposun yetkili sıfatıyla konuşabileceği konular, inanç ve ahlaka ilişkin meselelerle sınırlıdır. Piskopos Williamson'un verdiği beyanatlar ise cemaatimizin çizgisiyle bağdaşmamaktadır" dedi.

Lefebvreciler hakkında 1988'de verilmiş aforoz kararı, geçen ay Papa 16. Benediktus tarafından kaldırılmıştı. Ancak aforoz kararının kaldırılması arifesinde Piskopos Williamson'un bir televizyona verdiği beyanatta İkinci Dünya Savaşında Yahudilerin uğradığı soykırımı inkar etmesi, Vatikan ile Yahudiler arasındaki dini ilişkileri kopma noktasına getirmişti. Papa 16. Benediktus'un Yahudi soykırımının inkar edilemeyeceğini vurgulayan bir konuşmaya rağmen, İsrail ve Batıdan gelen tepkilerin dinmemesi üzerine, Vatikan Devlet Sekreterliği (Başbakanlık) Williamson'u kınayan ve beyanatını geri çekmeye çağıran bir açıklama yapmak zorunda kalmıştı.

Piskopos Williamson, Vatikan'ın açıklaması sonrasında da Yahudi soykırımının bir efsane olduğu iddiasını yineleyerek, "Benim kanaat değiştirmem, ancak tarihi kanıtlarla mümkün olur" diye konuşmuştu.

Öte yandan, Williamson'un müdürlük görevinden alınması, piskoposluk yetkisini yitirmiş olması anlamına gelmiyor. Olayın Vatikan ve cemaat üyeleri arasında da neden olduğu tartışma ve sorunların henüz tümüyle sona ermediği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*