Yahudi yazarın İsrail'e küfür öfkesi

Yahudi yazarın İsrail'e küfür öfkesi.13204
  • Giriş : 29.12.2008 / 12:25:00

İsrail'in Gazze'de giriştiği katliam, insanlığın yüreğinde derin yaralar açtı. Yahudi asıllı anti-Siyonist şair Roni Margulies, İsrail'e küfretmek istediğini söyledi ve yapılması gerekenleri sıraladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Günlerce, aylarca Gazze'ye ambargo uyguladılar.
Gazze halkı kadını ile çocuğu ile aç ve susuz bırakıldı.
İslam dünyası tarafından yalnızlığa itildi.
Bununla da kalınmadı canlarına kast edildi.

En son ki İsrail katliamında da 300'den fazla Filistinli'nin canına kast edildi, yüzlerce de yaralı var.

Peki Yahudi asıllı anti-Siyonist yazar, şair Roni Margulies, İsrail'in son vahşeti ile ilgili ne düşünüyor?

Gazeteci yazar Arzu Erdoğral'ın görüştüğü Margulies bakın son Filistin katliam ile ilgili neler söyledi…

- İsrail'in Filistin'deki son vahşetini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Küfür etmek dışında ne diyeyim. Aslında çok ağır küfürler etmek istiyorum. Dün sabahtan beri gelişmeleri takip ediyorum. Bu saldırıda kadın çoluk çocuk herkes katledildi. Bütün dünya kınasa ne olur?

ABD kınayamadı bile. Hamas'ı kınadı. Bu nasıl bir saçmalık hem insanların katledilmesini seyredeceksin, hem de sonra “ben senin katledilmene göz yumarım hem de özür dilemem” diyeceksin.

- İsrail'in “insan kıyımı bahanesi” için yorumları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bahane çok. Bu bahanelere bir çok neden gösterilebilir. Gerek İsrail'de yakında yapılacak seçimler, kısmen ateşkes,Hamas'tan kurtulmak. Ama en yaygın bahaneye baktığımızda “güvenlik bahanesine”. Hamas'ın roket saldırılarında 1 kişi öldü sadece. Ama Filistin'de 300 kişi katledildi. Sonuçta bu “insanlık suçu”. Sen bunu bahane ederek F 16'larla saldıracaksın. Sonra güvenliğimizi sağlıyoruz diyeceksin.

- Türkiye sizce ne yapmalı?

Acil olarak hükümet bazında girişimler yapılmalı. Ama bence Türkiye hükümet bazında hiçbir şey yapmayacak. İsrail ve ABD ile ilişkileri bozmak istemeyecektir. Dünden beri gösteriler yapıldı. Bu yeterli değil. İsrail Filistin'e nasıl ambargo uyguluyor ise ayını ambargo İsrail'e uygulanmalı.

- Bu saldırıların İsrail'deki seçimlere kadar devam edeceğini söyleyenler var.

Katılıyor musunuz?

Uzun süre devam edemezler. 300 kişiyi katlettiler. İsrail işini bilir. Tahmin ederler ki bu sayı 1000'lere çıkarsa dünya tepki gösterir. Yakın zamanda bitirirler. 3- 5 gün geçer yine başlarlar. Dediğim gibi onlar işini bilir.

- Yahudiler arasında İsrail'de bu katliamlara gerçek manada karşı çıkan yok mudur ki, bunlar “Müslüman kanı akıtılmalı, Gazze'yi yerle bir edeceğiz” diye seçim propagandası yapıyorlar?

Onlar hep güvenliği bahane ediyorlar. Hamas terörist, biz güvenliğimizi sağlıyoruz diyorlar. Aslına bakarsak dindarlık ile da alakası yok bunun. İsrail ideolojik bir devlet. Yoksa İsrail'de ki Yahudiler arasında vicdanlı olanlar, Filistinliler ile görüşenler, geniş bir barış hareketi, iki devlet çözümü isteyenler var.

- Sizce son gelişmelerin ardından ne yapılmalı?

İsrail'e ciddi mesajlar verilmeli. Biz bu katliamlara karşıyız diye. Mümkün olduğunca kitlesel tepkiler devam etmeli. Acil olarak hükümetler bazında girişimler yapılmalı. Daha önce dediğim gibi Filistin'e uygulanan ambargo İsrail'e uygulanmalı. Bu katliamın hiçbir gerekçesi olamaz. Bu büyük bir insanlık suçudur.

Roni Margulies kimdir?

Yahudiliğinin öne çıkarılmasından hoşlanmayan Roni Margulies daha önce düşüncelerini tanımlarken, şunları söylüyor:

"Türkiye'de bütün Yahudilerin İsrail'i desteklediği zannı, yanılgısı yaygındır. Yahudilik başka bir şey Siyonizm başka bir şeydir. Benim görüşlerim ayrıca Yahudi olmamdan değil, sosyalist olmamdan kaynaklanıyor. Benim gözümde Yahudi olmam, boyumun 1.72 olmasından çok daha önemli bir şey değil. İsrail'in açtığı savaş dönemlerinde bütün insanlık öfke duyuyor; ama dünyadaki Müslümanlar daha büyük bir öfke duyuyor. Benim duyduğum öfke bir Müslüman'dan daha az değil. Ama Müslümanlar arasında şöyle bir anlayış yaygın; savaş dönemlerinde daha da yaygınlaşıyor: Ortadoğu'da sorun Yahudilerdir anlayışı. Oysa sorun Yahudiler değil İsrail devletidir.

Margilues, ayrıca; geçmiş dönemde de Filistin ve Lübnan'da yaşananlar üzerine İsrail'e en ağır eleştirileri yöneltmişti.. Birgün Gazetesi'nin forum sayfasında, 33 günlük savaş boyunca sürekli İsrail politikalarını eleştiren yazılar ve çevirilere yer veren Margulies, bu süre boyunca en sıkıntılı günlerini de yaşamış. Aynı kökenden geldiği insanlara sert eleştiriler yöneltmekle yetinmeyen Roni Margulies, yaşadıklarını fazlasıyla içselleştirmiş ki, “İsrail saldırılarına bir Müslüman'dan daha çok öfke duyuyorum” demişti.

'Yahudilerin İsrail'i desteklemesinin sebebini de açıklayan Margulies, günün birinde kaçmamız gerekirse gideceğimiz bir yer olsun düşüncesi. Geçmişten getirdikleri korkular sebebiyle İsrail'in aslında ne yaptığını görseler de itiraf etmeleri çok zor. Azınlık oldukları, toplumla kaynaşamadıkları için burada yaşanan pek çok sorundan söz edebiliriz. Ancak son tahlilde bu memleket, küçük bir Yahudi cemaatinin rahatça yaşayabildiği son Müslüman çoğunluklu yer.” İfadelerini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*