'Yahudiler ve Ermeniler giremez'

  • Giriş : 06.05.2009 / 17:16:00

Hazırladığı 'Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez, köpeklere giriş serbesttir' yazılı pankartla tepki toplayan Çapa'nın yargısına başlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hazırladığı ''Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez, köpeklere giriş serbesttir'' yazılı pankartla TCK'nın 216. maddesini ihlal ettiği iddia edilen Eskişehir Osmangazi Kültür Dernekleri Federasyonu Başkanı Niyazi Çapa'nın yargılanmasına başlandı.

4. Sulh Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tutuksuz sanık Niyazi Çapa ile avukatı Selcen Uzun hazır bulundu.

Hakim, iddianameyi okuduktan sonra Çapa'dan savunmasını istedi.

Çapa, ''Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez, köpeklere giriş serbesttir'' yazılı pankart astığını belirterek, pankartı dernek binası önünde değil kendi iş yerinin bahçesinde astığını bildirdi.

Bazı gelişmeler üzerine böyle bir toplantı yapmak ve dövizler hazırlamak ihtiyacı hissettiğini ifade eden Çapa, şöyle konuştu:

''Bu toplantıyı ve hazırlanan dövizleri Ermenistan'daki rock grubundan esinlendim. Söz konusu grup Eurovizyon Şarkı Yarışması'na Türkleri aşağılayan, hakaret eden bir parça ve gösteri ile katılacağını açıkladı. 'Köpekler ve Türkler giremez' yazılı döviz hazırladılar. Bana, geçmişime, Atatürk'e, ecdadıma hakaret ettiler. Atatürk katil değil. Bunlara tepki gösterdim. Başka amacım yok. Basın bunu maalesef çarpıttı. Türkiye'de yaşayan ve Türk vatandaşı olan Ermeni ve Yahudileri kastetmedim. Ben bunu şarkı yarışmasına katılacak yalın ayak üç beş kişiye söyledim. Gazze'de bebekleri bile öldüren katillere tepki gösterdim. İşlemediğimiz bir suç için Ermenilerden özür dileyen sözde aydınlara tepki gösterdim. Söz konusu toplantıyı kamusal alanda yapmadım. Evime veya iş yerime kimin girip giremeyeceğine ben karar veririm.''

Niyazi Çapa'nın avukatı Selcen Uzun da suçlamayı kabul etmediklerini belirterek, esasa ilişkin savunma yapmak için süre talep etti. Duruşma 27 Mayısa ertelendi.

Öte yandan, Çapa, duruşma çıkışında davayla ilgili soru soran gazetecilere, ''Olay yargıya intikal etmiştir. Konuşmak istemiyorum'' dedi.

Osmangazi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Niyazi Çapa, 7 Ocakta kendisine ait Yörük Türkmen Otağı adlı iş yerinde düzenlediği basın toplantısının ardından ''Bu kapıdan Yahudiler ve Ermeniler giremez, köpeklere giriş serbesttir'' yazılı dövizler hazırlamıştı.

Söz konusu açıklama ve fotoğrafların gazetelerde yayınlanmasının ardından avukat Eren Keskin, Eskişehir Cumhuriyet Savcılığına gönderilmek üzere hazırlanan ve 100 kişinin imzaladığı suç duyurusu dilekçesini İstanbul Cumhuriyet Savcılığına vermiş, savcılık soruşturma başlatmıştı.

Çapa hakkında TCK'nın 216. maddesinin 2. fıkrasında yer alan ''Halkın bir kesimini sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama'' suçunu işlediği iddiasıyla dava açılmıştı.

Çapa'nın 6 aydan 1 yıla kadar hapsi isteniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*