Yahudilerden Erdoğan'a mektup var

Yahudilerden Erdoğan'a mektup var.17589
  • Giriş : 23.01.2009 / 17:30:00
  • Güncelleme : 23.01.2009 / 17:25:24

ABDnin en güçlü 5 Yahudi örgütü, Erdoğandan Türkiyede anti-Semitizme karşı harekete geçmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'nin en güçlü beş Yahudi sivil toplum kuruluşu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yazdıkları ortak mektupla, Türkiye'de yükselen anti-Semitizm (Yahudi karşıtlığı) konusundaki endişelerini dile getirdiler ve Erdoğan'ı gerekeni yapmaya davet ettiler. Ayrıca iki kuruluşun yöneticileri, “Bu gidişatın sonuçları ciddi olur” dedi.

RESMİ MAKAMLAR ALEVLENDİRDİ

American Jewish Committee (AJC), B'nai B'rith, Anti-Defamation League (ADL), Conference of Major American Jewish American Organizations ve Jewish Institute for National Security Affairs'in, Erdoğan'a önceki gün gönderdikleri ortak imzalı mektupta, İsrail'in Gazze politikasının anti-Semitizmi haklı çıkarmayacağı vurgulandı; Türkiye'deki Yahudilerin endişe içinde olduğu belirtilerek, isim vermeden resmi makamlar eleştirildi.
“İsrail Konsolosluğu önünde Yahudilere nefret yağdırılıyor. İstanbul'un her yerindeki billboardlarda Yahudi karşıtı sloganlar yer alıyor. Bir mağazanın camına, 'Sahibi Yahudidir bundan alış veriş yapmayın' yazılı poster asılıyor” denilen mektupta, “Bugün Türkiye'deki Yahudi dostlarımız, kendilerini kuşatılmış ve tehdit altında hissediyorlar. Ülkede yükselen anti-semitizm ile resmi makamların ortamı alevlendiren söylemleri arasında bir bağ olduğu ortada” denildi.

ERDOĞAN'IN PAYI BÜYÜK

Türkiye'deki gelişmeleri yorumlayan ADL Başkanı Abraham Foxman, gelinen noktada Erdoğan'ın sert açıklamalarının payı olduğuna inandığını belirtti. Foxman, “Türkiye bizim dostumuzdu. Bizler dosttuk... Hâlâ inanamıyorum. Çok üzgün ve şaşkınım. Türkiye'deki Yahudiler tehdit altındalar. İsrail'in politikalarını beğenmeyebilirsiniz. Ama bunu da eleştirmenin bir yolu vardır. Yahudiler kuşatılmış ve tehdit altında hissediyorlar; bunda Milli Eğitim Bakanı'nın yaptığı uygulamaların, Başbakan'ın sözlerinin çok büyük etkisi var. Başbakan'ın kelimelerini çok bilinçli seçtiği ortada. Çok sert konuşuyor. 'Medyayı Yahudiler kontrol ediyor. Onlar beni istemiyor' gibi cümleler kullanıyor. Biz dosttuk. Bu duruma nasıl geldik?” dedi.

ERMENİ TEHDİDİ KAPIDA

Washington kulislerinde Başkan Barack Obama yönetimi ile birlikte düğmeye basan Ermeni lobisinin 'soykırım' tasarısını bu kez Kongre'den geçirmeye çok kararlı olduğu belirtiliyor. Yıllardır Türkiye'ye destek olan Yahudi lobisininse bu kez ne yapacağı merakla bekleniyor.

Etkili bir cemaat önderi, “Bu kez çok zorlanırız. Eskiden sadece Türkiye haklı olduğu için değil, dostumuz olduğu için de Türkiye'nin tezine destek bulabiliyorduk. Bu noktada bunu söylemem zor” dedi. Bir başka isimse, “Biz bu konuda artık hiç yokuz. Kongre'nin de bu meseleye dahil olmaması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye ve Ermenistan kendi arasında çözsün” dedi.

YAHUDİLERİN ERDOĞAN'A MEKTUBU...

Sayın Başbakan Erdoğan,

Size, son günlerde Türkiye'de artan Yahudi karşıtı gösterilerden duyduğumuz derin endişeyi anlatmak için yazıyoruz.
Pekçok olay bizde sıkıntı ve üzüntü yaratıyor. İsrail Konsolosluğu önünde Yahudilere nefret yağdırılıyor. İstanbul'un her yerindeki panolarda Yahudi karşıtı sloganlar yer alıyor. İstanbul Üniversitesi yakınlarındaki bir mağazanın camına 'Sahibi Yahudidir bundan alış veriş yapmayın' yazılı bir poster asılıyor. İzmir sinagoguna yapılan saldırı kentteki tek sinagogu da neredeyse kapatılma noktasına getirdi.

SİZLE HEMFİKİR DEĞİLİZ

Hükümetinizin Gazze politikası ve sizin son dönemdeki çok sert ifadelerinizle hemfikir değiliz. Çatışmanın sorumluluğunun Hamas'ta olduğuna ve İsrail'in kendini savunma hakkını korumaya mecbur olduğuna inanıyoruz. Ama yine de, bu tip fikir ayrılıklarının ne Türkiye'de ne de başka biryerde anti-Semitizm üzerinden yansıtılması haklı kılınamaz.

YAHUDİLER TÜRKİYE'DE TEHDİT ALTINDA

Türkiye yüzyıllardır Yahudilerin yaşadığı bir toprak olmakla haklı olarak övünür. Ama bugün Türkiye'deki Yahudi dostlarımız kendilerini kuşatılmış ve tehdit altında hissediyorlar. Ülkede yükselen anti-Semitizm ile resmi makamların ortamı alevlendiren söylemleri arasında bir bağ olduğu ortada.
Türkiye'nin bölgesindeki önemli rolünü anlıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti ile derin geçmişi olan bir dostluğumuz ve Hükümetiniz ile olan ilişkimize de büyük değer veriyoruz. Daha önceleri anti-Semitizm'i 'insanlık suçu' sayan görüşlerinize binaen, derin endişelerimizi bildiriyor ve bu nahoş gelişmeleri bilginize sunuyoruz.
Saygıyla

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*