Yahudileri şoke eden suçlama

  • Giriş : 09.02.2007 / 00:00:00

İtalya'da Yahudi bir akademisyenin ortaçağda Yahudilerin kanlarını dini törenlerde kullanmak için Hıristiyanları öldürdüğü iddiası ortalığı karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Corriere Della Sera gazetesi bir hahamın oğlu olan tarih profesörü Ariel Toaff'ın 'Kanlı Fısıh. Avrupalı Yahudiler ve törensel cinayetler' kitabından geniş alıntılar yapıp, bir başka Yahudi tarihçi olan Sergio Luzzatto'nun kitabı öven makalesine yer verdi.

Yahudiler Mısır'daki esaretten kaçışlarını kutladıkları fısıhta kuzu kurban ediyor. Yanlarına ekmek mayası almayı unutmalarının anısına da mayasız ekmek pişirip yiyor, bu yüzden fısıha hamursuz bayramı da deniyor. İsrail'in Bar Illan Üniversitesi'nde ders veren Toaff ise, bazı Yahudilerin ortaçağda iki yaşındaki Hıristiyan erkek çocuklarını çarmıha gerip organlarını kestiğini, kanlarını büyü ve tedavi amaçlı kullandığını, bazen Hıristiyan kanını hamurla karıştırıp fısıhta yenen mayasız ekmeği pişirdiklerini anlatıyor.

'Yahudi katliamlarını tetikledi'

İddialarını 1100-1500 yıllarında yakalanan Yahudilerin işkence mahkemelerindeki itiraflarına dayandıran Toaff, olay yeri olarak da İtalya'nın kuzeyindeki yerleşimleri gösteriyor. Mart 1475'te Trent'te kanala atılmış çocuk cesedinin bulunması üzerine Yahudi cemaatinin suçlandığı ve işkenceye alınan itirafların ardından 16 Yahudi'nin asıldığı örneğini anlatan Toaff, Kabalacıların kanın tedavi ediciliğine inancı yüzünden, Alpler'in iki tarafında karaborsa oluştuğu, hahamların 'koşer' sertifikası verdiği kanların Yahudi tüccarlarca satıldığını öne sürüyor. Kitapta bu olayların Yahudi katliamlarını tetiklediği tezi işleniyor. Luzzato da makalesinde, "Yahudiler hep masum kurbanlar değillerdi. Köktendinci Aşkenazilerin oluşturduğu azınlık, insan kurban ederdi" iddiasında..

İtalya'nın önde gelen 12 hahamı ise ortak bildiriyle "Yahudi geleneğinde insan kanı içeren tören yoktur. Yüzyıllar önce işkence altında alınan itirafları sapkın tezler uydurmak için kullanmak uygunsuzdur. Bu hikâyelerde akan tek kan, iftiralar yüzünden katledilen çok sayıda masum Yahudi'nin kanıdır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious