Yahya Demirel'in hapsini isteyen savcı avukatı oldu

Yahya Demirel'in hapsini isteyen savcı avukatı oldu  .9169
  • Giriş : 01.03.2008 / 14:36:00

Demirel hakkında verilen beraat kararının bozulması isteyen savcı şimdilerde demirelin avukatı oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Halk Bankası'nı 350 trilyon lira dolandırdığı iddiasıyla İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Yahya Murat Demirel hakkında verilen beraat kararının bozulması ve 'zimmet' suçundan mahkum olması gerektiği yönünde tebliğname yazan emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel, Demirel'in avukatı oldu.

Gündel, Demirel hakkında mahkemenin verdiği beraat kararının bozulması yönündeki davada yazdığı tebliğnamede, "Halk Bankası'nın Genel Müdür Yardımcısı Demirel'e önemli miktarda haksız menfaat sağlamıştır. Bankanın bu işlemlerden zararı 350 trilyon lira civarındadır. Sanıklar, nitelikli zimmet suçuna iştirak etmişlerdir" görüşünü dile getirmişti. Gündel'in yazdığı tebliğname Yargıtay 11. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, Demirel'in işlediği suçun nitelikli zimmet değil, dolandırıcılık olduğuna karar vererek mahkemenin kararının bozulmasına hükmetti. Gündel, verilen karara itiraz etti. Bunun üzerine dosya Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine geldi. Genel Kurul 'eksik inceleme' yapıldığına karar vererek dosyayı İstanbul 4. Ağır Ceza mahkemesi'ne gönderdi. Pek çok banka davasında yazdığı tebliğnamelerle gündem yaratan Gündel, emekli olduktan sonra avukatlık yapmaya başladı. Demirel, mahkumiyetini isteyen emekli savcı Gündel ile beraber çalışmaya ikna ederek vekalet verdi.

-MAHKUMİYET İSTEDİĞİ DAVAYA BAKMAYACAK-

Demirel'in avukatlığını yapan Gündel, mahkumiyet istediği davaya bakmama konusunda da anlaştı. Gündel, bu gelişmelerle ilgili konuşmak istemediğini açıkladı. Yargıtay çevreleri, Gündel'in etik kurallara uygun davrandığını belirterek, "Beraat kararı verilen davaya ilişkin ağır cezayı gerektiren mahkumiyet talep etmiş. Verdiği kararda ısrar ederek dosyanın Yargıtay Ceza Genel Kurulu gündemine gelmesini sağlamış. Mahkumiyet istediği davaya bakmayarak etik davranmış" değerlendirmesinde bulundular. Bu gelişmeler yaşanırken, Yargıtay'ın, Gündel'in savcılığı sırasında istediği şekilde karar vermesinin de Gündel'in konusuna ne kadar hakim olduğunu gösterdiği ifade edildi. Mahkumiyetini istediği Demirel'in yaklaşık bir buçuk yıl avukatı olarak görev yapan Gündel'in geçtiğimiz günlerde görevi bıraktığı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious