Yahya Kemal'in şiirinin şifresi hayatı

Yahya Kemal'in şiirinin şifresi hayatı.13403
  • Giriş : 12.04.2008 / 20:23:00

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural: "Yahya Kemal, şiiri olmaksızın hayat hikayesi, hayat hikayesi olmaksızın şiiri anlaşılmayacak tek şahsiyet''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Altındağ Belediyesince, Yunus Emre Kültür Merkezinde ''50. Ölüm Yıldönümünde Yahya Kemal ve Şiir Dili'' konulu söyleşi düzenlendi.

Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Başkanı Prof. Dr. Sadık Tural, Yahya Kemal'in güçlü bir şair olduğunu ifade etti.

Tural, ''Pek az kimsenin hayatı ile mesleği arasında mutlak ilişki vardır. Şairliği bir hayat tarzı olarak seçmiş ve onu artık hayat hikayesinin ayrılmaz parçası haline getirmiş birçok şair vardır. Ama Yahya Kemal, şiiri olmaksızın hayat hikayesini, hayat hikayesi olmaksızın şiirini anlamak mümkün olmayan tek şahsiyettir'' diye konuştu.

Yahya Kemal'in edebi bir şahsiyet olduğunu dile getiren Tural, bu şekilde şahsiyet olarak kalmamın çok zor olduğunu söyledi.

Şairin İstanbullular tarafından çok sevildiğini, kitabı henüz çıkmamışken halkın büyük kesimi tarafından tanındığını belirten Tural, Yahya Kemal'in şiirlerinden mısralar okuyarak, hayat hikayesini anlattı.

''Türkiye'de belli çizginin üstünde bin şair varsa, o bin şairden son 200 yıl içerisinde yalnızca şair gibi yaşamış biri vardır. O da Yahya Kemal'dir'' diyen Tural, şairin şiirlerinin inceden inceye düşünülmüş yüksek bir mimari olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious