Yakından televizyon seyretmek gözü bozmaz

  • Giriş : 28.09.2006 / 00:00:00

Eskişehir Anadolu Hastanesi'nden göz doktoru Op.Dr. Uğur Aydın, yakından okumak veya televizyon seyretmenin gözleri bozmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çocukluk döneminde, kayma olmadan her iki gözden net görüntü algılandığında normal görme gelişiminin sağlandığını dile getiren Op.Dr. Aydın, kayma gibi gelişmenin olumsuz olarak etkilendiğinde ise göz tembelliği veya görmede azalma geliştiğini anlattı. Vatandaşlarında bu durumun yakından kitap okuma veya televizyon seyretmeden kaynaklandığını düşündüğünü ifade eden Op.Dr. Aydın, "Bu durum göz tembelliği ve kaymasından kaynaklanmaktadır." dedi.

Göz tembelliğinin hayatın ilk 8- 9 döneminde tedavisinin mümkün olduğunu kaydeden Op.Dr. Aydın, "İyi gören gözün kapatılması ile görme seviyesi artırılabilir. Ancak görme için gelişme döneminin tamamlandığı 9 yaş sonrası tedavi başarısı ise oldukça düşüktür. İlerleyici bir hastalık değil, görme tamamen kaybedilmez." ifadesini kullandı.

Yaklaşık olarak her 100 kişiden 4'ünde göz tembelliği olduğunu ifade eden Op.Dr. Aydın, bunun için çocuğun 3 yaşına dek muayene olması gerektiğini dile getirdi.

Op.Dr. Aydın, halk arasında yakından okumanın ve televizyon seyretmenin gözleri bozduğu yönündeki inanışların doğru olmadığını belirterek, "Çocukların kol mesafeleri daha kısa olduğundan ve yakına uyum kapasiteleri yüksek olduğundan okumak için kitabı yakın tutarlar. Televizyon içinde TV'den gelen düşük miktardaki radyasyonun dışında gözleri bozacak olumsuz etkileri yoktur. Benzer şekilde düşük aydınlatmanın da gözleri bozacağı yönünde yanlış inanış da doğru değildir." dedi.

Değişen mesafelere görmenin ayarlanabilmesi gibi değişen ışık koşullarına da gözün uyum gösterebileceğini anlatan Op.Dr. Aydın, "Gözlük takmak gözleri zayıflatarak gözlük ihtiyacını artırmaz veya numaranın artmasına neden olmaz. Tam tersi de geçerlidir. Havuç gibi bazı gıdaların fazla tüketilmesi görme keskinliğini artırmaz veya gözlük ihtiyacını ortadan kaldırmaz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious