Yakıta TSE şartı getirildi

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Fuel Oil türleri, gazyağı, nafta ve denizcilik yakıtlarının piyasa sürülebilmesi, ticareti yapılabilmesi için fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra, muayene ve deneylerine TSE şartı getirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun Fuel Oil türleri ve gazyağı üretimiyle yakıt nafta ve denizcilik yakıtlarının, "Yurtiçi Ve Yurtdışı Kaynaklardan Temini Ve Piyasa Arzına İlişkin Teknik Düzenleme" tebliğleri Resmi Gazete'de yayımlandı. Söz konusu tebliğler 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Tebliğler kapsamında söz konusu yakıt türlerinde görünüş, fiziksel ve kimyasal özelliler, muayene ve deney, piyasaya arz gibi koşullarında TSE standartlarına uygunluk zorunlu hale getirildi. Tebliğ kapsamında bu ürünleri satanların standartlara uyması gerekiyor.

Böylece, piyasaya arz edilen Fuel Oil türlerinin Türk Standartları Enstitüsü'nün hazırladığı "TS 2177 Fuel Oil Standardı"na uygun olması zorunlu hale getirildi.

Gazyağı ise "TS 3355 Gazyağı-ısıtma ve aydınlatma amacıyla kullanılan" standardına uygun olması gerekiyor. Bu standart kapsamındaki gazyağı türü, iç mekan ısıtmasında kullanılan bacasız sobalar ve aydınlatma araçları için kullanılıyor.

Nafta üretiminde ise bundan sonra "TS 13207 Yakıt Nafta" standardı aranacak. Bu standardın uygulanmasında tehlikeli olabilecek madde ve cihazların kullanımı gerekebilecek. Uygulama sırasındaki sağlık ve emniyet önlemlerini almak ise standardı kullanan kişinin sorumluluğunda bulunuyor.

Bundan sonra denizcilik yakıtlarının ise "TS ISO 8217 Petrol ürünleri, Yakıtlar (Sınıf B), Denizcilik Yakıtları, Özellikler" standardına uygun olması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious