Yaklaşan sigara yasağı etkisini göstermeye başladı

Yaklaşan sigara yasağı etkisini göstermeye başladı .8084
  • Giriş : 10.05.2008 / 10:09:00

19 Mayıs'ta yürürlüğe girecek kanun nedeniyle Güneydoğu'da tiryakileri sigarayı bırakmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sigara Bırakma Merkezi Diyarbakır Şube Sorumlusu Mehmet Ali Akbaş AA muhabirine yaptığı açıklamada, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sigara içme ve pasif içici oranının yüksek olduğunu belirterek, bölgedeki bağımlıların genellikle sigaraya bağlı bir rahatsızlık yaşadıktan sonra sigarayı bırakmak istediklerini söyledi.

Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun'un bazı hükümlerinin 19 Mayısta yürürlüğe girecek olmasının sigarayı bırakmak isteyen bağımlıların sayısının artmasına neden olduğunu ifade eden Akbaş, yasanın 19 Mayısta yürürlüğe girmesiyle kamu hizmet binaları, koridorları, her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor ve eğlence yerlerinin kapalı alanlarında sigara içiminin yasaklanmasının sigarayı bırakmak isteyenler için bir vesile olacağını belirtti.

''İğnesiz akupunktur'' yöntemini uyguladıkları merkeze toplumun her kesiminden sigarayı bırakmak talebiyle bağımlıların geldiğini ifade eden Akbaş, şöyle dedi:

''Bölgemizde kahve kültürünün yaygın olması, çocuk yaşta sigaraya başlama ve büyükleri model alma unsurunun da etkisi ile sigaraya bağımlılık oranı hayli yüksek. İşsizliğinde büyük boyutlarda olması stresi mazeret göstererek, sigaraya olan eğilimi artırıyor. Merkezimize gelen bağımlılar sigarının zararları konusunda bilinçli. Ancak gerçekten bırakmak istediklerine karar vermeleri gerekiyor. Günde 4 paket sigara içen bir bağımlı bir seansta sigarayı bırakabiliyor. 13 yaşından bu yana 50 yıl sigara içen bir bağımlı sigarayı bırakmak istediğine karar verdiğini söyleyerek, bunu başardı. Yasağın uygulanmaya başlaması her yerde sigara içebilme serbestliğini ortadan kaldıracağından bağımlılar bu gerekçe ile bile şimdiden merkezimize başvurarak sigarayı bırakmak istediğini belirtiyor.''

Tedavi yönetiminde 5 seans halinde kulak ve burun bölgelerine hafif şiddette sinyallerin gönderildiğini ve bununla birlikte kişiye terapistler tarafından psikolojik destek verildiğini belirten Akbaş, 5 seans tamamlanmadan bile sigarayı bırakan bağımlıların olduğunu söyledi.

Başarı oranının yüzde 95 olduğunu belirten Akbaş, ''6 ay garanti süresi var. 6 ayın sonunda sigarayı bırakmayı başaramamış bağımlıların parası iade ediliyor. Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı düzeliyor ve kalp atışları normale dönüyor. 48 dakika sonra vücuttaki nikotin tamamen temizleniyor. 3-9 ay sonra akciğerlerin enfeksiyona karşı direnci artıyor. 1 yıl sonra da kalp hastalığı riski yarıya iniyor'' dedi.

-KAMPANYALARLA SİGARA BIRAKMAYA DAVET EDİYORUZ''

Sigara Bırakma Merkezi Batman Şubesi Terapisti Mehmet Güneş de, merkezi İstanbul'da bulunan Sigara Bırakma Merkezi'nin Türkiye'de çeşitli bölgelerde şubelerinin bulunduğunu belirterek, bağımlılara sunulan hizmetin ve işleyişin bölgelere göre değişiklik gösterdiğini söyledi.

Bölgede akupunkturu ilk kez duyan insanların olduğunu ifade eden Güneş,'' Bağımlılıktan kurtulmak için destek alma konusunda çekiniyorlar. Onlara bu konuda yaklaşımımız çok önemli. Diğer bölgelerde bağımlı terapist ilişkisi bizim bölgede ağabey-kardeş yaklaşımı hakim. Gereken yakınlığı göstermediğimizde ne kadar kararlı olurlarsa olsunlar bu kararlarından vazgeçebiliyorlar'' dedi.

Batman'da vatandaşları sigara bırakmaya yönlendirmek için kampanya düzenlediklerini belirten Güneş, ramazan ayında ''İftara kadar değil sonsuza kadar'' sloganı ile düzenledikleri kampanya ile büyük başarı sağladıklarını bildirdi.

Batman'daki merkeze çevre illerden de sigarayı bırakmak için bağımlıların başvurduğunu belirten Güneş, şöyle dedi:

''Batman'da 1 yılda 200 kişi sigarayı bıraktı. Yasağın uygulanmaya başlanacak olmasıyla birlikte talep her geçen gün artıyor. Amacımız bağımlıların hastalık belirtileri başlamadan sigarayı bırakmalarını sağlamak. Pasif içicilerde bağımlılar kadar sigaradan olumsuz şekilde etkileniyor. Çünkü sigara içen bir baba, çocuklarında akciğer problemlerinin yaşanmasından sonra bize başvurdu. Burada pasif içicilere de büyük görev düşüyor. Onlarında kendi haklarını koruyarak bulundukları ortamda sigara içilmesini önlemeleri gerekiyor. Yasağın uygulanmaya başlamasıyla birlikte sigara bırakanların oranında da artış olacağını düşünüyoruz. Cezai yaptırımlar uygulandıkça bağımlıların sigaraya olan eğilimlerininde azalacağı kanaatindeyiz. ''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious