Yaktın bizi robot Hayrettin!

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Robotlar Dünya Futbol Şampiyonasında ülkemizi Boğaziçi Üniversitesi temsil etti. Çeyrek final oynayan takımımızın en flaş robotu kaleci Hayrettin’di.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

17 Temmuz 2050. Dünya Futbol Şampiyonu Türkiye ile Dünya Robotlar Futbol Kupası şampiyonu karşı karşıya geliyor. Belki Türkiye’nin o tarihte dünya şampiyonu olması bir ütopya. Belki de 43 yıl sonrası için bu maç bir bilim kurgu rüyası. Ama şu gerçek bu rüyanın ilk işaretini veriyor. Son yıllarda ROBOCUP adlı Dünya Robotlar Futbol Turnuvası’nı düzenleyen organizatörler, 17 Temmuz 2050 tarihinde Dünya Robotlar Futbol Kupası Şampiyonu ile o yılın Dünya Kupası şampiyonunu karşı karşıya getirmek için şimdiden kolları sıvadı. İnsan boyundaki robotlarla gerçek futbolcuların FIFA kuralları çerçevesinde oynayacağı maç sporseverler açısından bir hayli ilginç olacak.

2050 yılında insan boyundaki robotlara Futbol oynatmayı düşünenler bugün köpek şeklindeki 4 ayaklı ve benzer kategorideki robotlara maç yaptırıyor. Pek çoğumuzun haberi yok ama 1997’den beri dünyada robotların oynadığı Futbol şampiyonası düzenleniyor. Her ülkeden belli kriterleri aşan takımların katıldığı yapay zekâ ürünü robotların, Futbol şampiyonasında ülkemizi 2001’den beri sadece Boğaziçi Üniversitesi robot takımı temsil ediyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious