Yalan haber yapan gazeteler kapatılacak

Yalan haber yapan gazeteler kapatılacak.6572
  • Giriş : 25.04.2008 / 17:17:00

Duma'da görüşülen yasaya göre yalan haber üreten gazeteler kapatılabilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in eşinden ayrıldığı ve Duma milletvekili Alina Kabayeva ile evleneceği ile ilgili iddialara yer veren Moskovskiy Korrespondent gazetesi Rusya'da basına yönelik tedbirlere bir yenisinin daha eklenmesine neden oldu.

Yeni yasaya göre, yalan haber üreten, aşağılayan, iftira eden basın yayın organları yetkili makamlarca kapatılabilecek. Federal Konsey'e gönderilen yeni yasa Parlamentoda 339 oyla kabul edildi. Yeni yasaya sadece bir milletvekilinin karşı yönde oy kullanması dikkat çekti.

Putin hakkında iddiada bulunan gazete eşi Lyudmila'dan ayrıldığını ve Duma milletvekili Alina Kabayeva (24) ile evleneceğini yazmıştı. Yeni yasa ile Rusya liderine Sovyet dönemi basın anlayışına geri döndüğü ve siyasi haklar konusunda sınırlamalar getirdiği eleştirisi yapılıyor.

Putin hakkında asparagas haber yapan gazete önce taraflardan özür dilemiş, sonra da ekonomik gerekçelerle gazetenin sahibi Aleksandr Lebedev tarafından yayın hayatına son verilmişti. Lebedev gazetenin önümüzdeki dönemde farklı bir versiyonla yayın hayatına döneceğini kaydetti.

Hakkındaki iddialarını yalanlayan Putin toplum liderlerinin özel yaşamı ile ilgili üretilen haberlerde bazı sınırlamalar olması gerektiğini kaydederek, "Herkesin bir özel hayatı var. Buna kimsenin karışma hakkı yok. Hele birilerinin fanteziler kurarak, grip burunlarıyla bir başkasının hayatına müdahale etmesini çok yadırgarım". demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious