Yalan haberin belgesi

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Hürriyet’in -Tesettür faciası- haberi yalanmış

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hürriyet, Konya Numune Hastanesi’nde kadın doktorların ’testis ultrasonu çekmediğini’ iddiasını tek kişinin iddiasına dayanarak iki gündür manşet yaparken, raporlar, kadın doktorların benzer türde yüzlerce çekim yaptığını belgeliyor.

Hürriyet Gazetesi’nin “Tesettür faciası” başlığıyla testis ultrasonunu çekmediğini öne sürdüğü 2 kadın doktorun benzer ultrason çekimlerini daha önce yüzlerce hastaya yaptıkları ortaya çıktı.

O GÜN GÖREVDE BİLE DEĞİLLERDİ

Habere konu edilen Konya Numune Hastanesi doktorları Dr. Kezban Arbağ ve Dr. Ayşe Yüceaktaş’ın olayın gerçekleştiği 13 Kasım gecesi görevde olmadığı açıklandı ve “erkeklere testis ultrasonu çekmekten kaçınmalarının” mümkün olmadığı vurgulandı.

YÜZLERCE ULTRASON ÇEKMİŞLER

Ayrıca, iki doktorun ayrıca, bugüne kadar yüzlerce testis ultrasonu çektiği belirlendi. Hastane kayıtlarına göre Radyoloji Uzmanı Dr. Kezban Arbağ, sadece Kasım ayı içinde toplam 192 hastaya tıp dilindeki adı “tüm abdomen us” olan, 24 hastaya da “suprapubik pelvik us” denilen testis tetkiki yaptı. Dr. Arbağ, 2 hastaya da “skrotal us” denilen testis tetkiki yaptı ve ultrasonlarını çekti.

Uzman Dr. Ayşe Yüceaktaş da, hastanenin Kasım ayı kayıtlarına göre, toplam 205 hastaya “Tüm abdomen us”, 8 hastaya da “Renal us” tetkiki yaptı. Dr. Yüceaktaş, 4 hastaya da, 2 Mart, 12 Nisan, 7 Ağustos ve 7 Ekim tarihlerinde olmak üzere “skrotal us” denilen testis tetkiki yaptı ve ultrasonlarını çekti.

Dr. Yüceaktaş, 9 Ekim 2006’da hastaneye gelen SSK’lı İ.K’nin ultrasonunu çektikten sonra, raporuna, “Her iki testis normal görünümündedir. Parankimi homojendir. Epididimler normal konum ve ekodadır. Skrotal mayi izlenmemiştir” diye yazdı.

Sağlık Müdürü: Dr. Tütüncü hatalı

Konya İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Küçükkendirci, 10 radyolog doktordan 4’ünün kadın olduğunu, bunların da başörtülü olarak hastanede çalışmasının mümkün olmadığını vurgularken, “Bu kadın doktorlarımızın ne bu olayda ne de daha önce herhangi bir ihmal ya da suistimali olmamıştır” dedi. İhmali görünen tek doktorun, iddiaların sahibi Dr. Celal Tütüncü olduğunu ifade eden Dr. Küçükkendirci, “Hasta Ali Faruk G’nin geldiği saat olan 18.17’de görevli olan Dr. Tütüncü’nün, kağıdın üzerine ’acil’ yazdırması ve radyolog hekimi evinden çağırması gerekiyordu fakat yazdırmamış. Ayrıca hastasıyla ilgili bilgiyi kamuoyuna sızdırdığı için de hasta hakları konusunda etik dışı davranmıştır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious