Yalan söyleme nedenleri ne?

  • Giriş : 10.12.2006 / 00:00:00

Konya Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet ve Gasp Büro Amirliği ekiplerine çok sayıda kişi, asılsız şikayetlerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Haklarında ''Suç uydurmaktan'' işlem yapılan bu kişilerin, genelde bilinmesini istemedikleri olayları gizlemek ve düştükleri zor durumdan kurtulmak için, ''Gasp edildik'' yalanına başvurdukları bildirildi.

YALAN VARSA, TARİFLER NET OLMUYOR

Haklarında ''Suç uydurmaktan'' işlem yapılan kişilerin söz konusu şikayetlerinde, olayın detayına inmedikleri, şüpheliyi gördükleri zaman tanıyamayacaklarını, şüpheli ya da şüphelilerin maskeli oldukları, anlattıklarının doğru olduğuna inandırabilmek için herkese olayı anlattıkları öğrenildi.

Polis, tüm yalan başvuruların ortak noktalarından birinin, zanlıların tarifinde yaşandığını ve ''tariflerin kesinlikle net olmadığını'' kaydetti.


ÖRNEK OLAYLAR

Polisin ortaya çıkardığı ve yasal yaptırımla biten büyük yalanlardan bazıları şöyle:

- Maraş Caddesi'nde tanımadığı kişilerce darp edildikten sonra parasının gasp edildiğini belirten M.K.(14), babasıyla birlikte polise şikayette bulundu. Yapılan sorgulamada M.K'nin, Çumra ilçesinde kalan ailesini çok özlediği ve ailesiyle yaşamak istediği için gasp edildiği yalanına başvurduğu, kendisini isteğiyle arkadaşının darp ettiğini belirtti.

- M.A. (30), 3 kişi tarafından bıçak zoruyla 300 YTL ve 100 dolarının gasp edildiğini ihbar ettti. Ekipler konuyla ilgili soruşturma başlattı. Yapılan sorgulama sonucunda, M.A'nın şikayette bulunduğu gün iş yerinden maaşını aldığı, borcu olduğu kişilerin kendisinden paralarını istememesi için yalan söylediğini itiraf etti.

- Hatip Caddesi'nde bir bıçaklama olayına karışan kişinin bindiği belediye otobüsüyle kaçmaya çalıştığı yönünde ihbar alan polis, harekete geçti. Alınan eşkal ve isme uygun kişiyi yakalayan polis, yapılan sorgulamada, ismi A.A. olduğu belirlenen kişinin kendisini ihbar ettiğini ortaya çıkardı. Ortada bıçaklama olayının olmadığı, A.A'nın, olay yerine gelecek gazeteciler aracılığıyla meşhur olabilmek için böyle bir yola başvurduğu anlaşıldı.

-Y.G'nin (14) Taş Cami Uzunharmanlar Caddesi'nde tanımadığı kişiler tarafından saatinin ve parasının gasp edildiğini, bu sırada elinden bıçaklandığını belirtmesi üzerine polis, çalışma başlattı. Yapılan soruşturmada, çocuğun saatinin kırıldığından dolayı ailesinden korktuğunu ve suç uydurduğunu belirtti. Y.G, inandırıcı olması için elini jiletle kestiğini, parasını da kumbaraya attığını itiraf etti.

- Elleri bıçaklı maskeli kişilerce merkez Selçuklu ilçesindeki evine girildiğini ve zorla kendisinden para istendiği yönünde polise şikayette bulunan S.A'nın (45) ise evden taşınmaya razı olmayan kocasını ikna edebilmek için yalan söyleme yolunu seçtiği belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious