Yalancı bahara aldanan arılar telef oldu

  • Giriş : 10.04.2007 / 00:00:00

Osmaniye Arıcılar Birliği Başkanı Emin Gaffaroğlu, havaların erken ısınmasına aldanarak kovanlarından çıkan arıların, ısının aniden düşmesi sonucu telef olduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Havaların erken ısınması Osmaniye’de arıcıları vurdu. Kent genelinde 700 arıcının 60 bin kovanında bulunan on binlerce arı, havaların ısınması, ağaçların çiçek açmasıyla yaşanan yalancı bahara aldanarak kış uykusundan erken uyandı. Bal toplamak için kovanlardan çıkan arıların yaklaşık yüzde 50’si, ısının aniden düşmesi sonucu kovanlarına dönemeden telef oldu. Bu durumun sezon başlamadan yüzde 50 oranında ürün kaybına yol açtığını belirten Osmaniye Arıcılar Birliği Başkanı Emin Gaffaroğlu, üreticilerin perişan olduğunu söyledi. Hükümetin bu konuda acil önlem almaması halinde arıcıların çok zor durumda kalacağını belirten Gaffaroğlu, Osmaniye’de yıllık 425 ton olan bal üretiminin bu sezon arı telefleri nedeniyle 200 ton civarında gerçekleşmesinin beklendiğini kaydetti. Balın kilogram fiyatının şu anda 8 YTL civarında olduğunu kaydeden Emin Gaffaroğlu, “60 bin kovanda bulunan arıların yüzde 50’si telef oldu. Bu durumu ilk kez görüyoruz. Bir çok meslektaşımız mağdur oldu. Zararımızın telafi edilmesini bekliyoruz” dedi.

“DEVLET, BABACAN YÖNÜNÜ GÖSTERSİN”

Kentte son dönemde arıcılığın gelişen meslek haline geldiğini anlatan Gaffaroğlu, “Bu gelişme Osmaniye’de işsizliği de önemi oranda çözecekti. Ancak, arıların telef olması planlarımızı alt üst etti. Devletin bu zor durumda arıcılara babacan yönünü gösterip, sahip çıkması gerekiyor. Arıcılık mesleğini seçip bu alanda yatırım yapan gençlerin umudu kırılmamalı” diye konuştu.

Gaffaroğlu, bal üretimin düşeceği için ortaya çıkması muhtemel sahte ballara karşı halkın bilinçli ve dikkatli olmasını istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious