Yalanlarken doğruları ağzından kaçırdı

Yalanlarken doğruları ağzından kaçırdı.11881
  • Giriş : 24.05.2009 / 00:10:00
  • Güncelleme : 23.05.2009 / 23:40:17

Teğmen Çelebi'nin kendi aralarına sızma girişiminde bulunduğunu doğrular nitelikte bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon davası 2. iddianamesinde ismi geçen Hizb-ut Tahrir örgütü, davanın tutuklu sanığı teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin kendi aralarına sızma girişiminde bulunduğunu doğrular nitelikte bir açıklama yaptı.

Örgüte ait olduğu söylenen "Köklü Değişim" isimli derginin Mayıs 2009 sayısında Hakkı Eren imzasıyla "Vehim Ve Gerçeklik Arasında Ergenekon Hizb-ut Tahrir İlişkisi" başlıklı bir makale yayınlandı. Makalede Hizb-ut Tahrir ile Ergenekon arasındaki ilişki bir yandan yalanlandı. Ancak yalanlama yapılırken Ergenekon sanığı Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin teması hatırlatılarak 'her iki yapılanmanın en alt kesimindeki isimlerin' görüşmesinin örgütsel irtibat anlamı taşımayacağı savunuldu.

Yazıda Hizb-ut Tahrir üyesi olduğu ileri sürülen Süleyman Solmaz ile Teğmen Mehmet Ali Çelebi'nin temasına dikkat çekilerek, "İfade tutanaklarına göre Teğmen Çelebi kendisini muhasebeci olarak tanışmış ve kimliğini gizlemiştir. O zaman Süleyman Solmaz'ın Ergenekon ile direk bir ilişkisi hiçbir zaman mevcut olmamıştır. İfade tutanaklarına göre Solmaz ve Çelebi 2-3 görüşme yapmışlardır. Her iki yapılanmanın en alt kesiminde yer alan iki kişinin ikişer kez görüşmeleri sonucunda Ergenekon Hizb-ut Tahrir'i nasıl yönlendirebilir. Bunun aklen izahı mümkün mü?" deniyor.

Solmaz'ın Hizb-ut Tahrir ile bağlantısının Mahmut Oğuz ile olduğuna dikkat çekilen yazıda "Yani Teğmen sızma girişiminde eğer olumlu sonuçlar alsa idi ilk ulaşacağı ve bağlantı kuracağı kişi Mahmut Oğuz olurdu. Fakat her ikisi birbirlerini tanımamaktadır. O zaman bu nasıl bir sızma girişimidir ve bunu amaçlayan Ergenekon amacına ulaşabilmiş midir?"

Öte yandan söz konusu makalade Ergenekon'da tahliye olduktan sonra hayatını kaybeden Kuddusi Okkır'ın Hizb-ut Tahrir'i yönlendirdiği iddialarına tam olarak cevap verilmedi. İkinci iddianamenin ek delilleri arasında yer verilen bir belgeye göre, örgütün 2005'te Fatih Camii'nde gerçekleştirdiği "Ya hilafet,Ya Şehadet!" adlı eylemi de Okkır organize etti.

Hizb-Üt Tahrir'in Fatih Camii'ndeki eyleminin fotoğraflarına ikinci iddianamenin ek delilleri arasında yer veren savcılar, gösteriye katıldığı tespit edilen örgüt üyelerinden Mustafa Türker Güven'in telefon numarasının Kuddusi Okkır'ın, diğer örgüt üyesi Sedat Temiz'in numarasının da Emekli Binbaşı Fikret Emek'in cep telefonunda kayıtlı olduğunu tespit etti. Savcılar, Ergenekon sanıkları ile Hizb-ut Tahrir üyeleri arasındaki telefon trafiğinin şemasını da çıkarttı. İddianamede Ergenekon'un naylon terör örgütlerini kullanma amacına işaret eden savcılar, Okkır'ın, Ergenekon adına Hizb-ut Tahrir'i yönlendirdiğini ve Fatih Camii'ndeki gösteriyi organize ettiğini ileri sürdü.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*