Yalçın Küçük nereden biliyordu?

Yalçın Küçük nereden biliyordu?.11211
  • Giriş : 08.03.2009 / 00:00:00
  • Güncelleme : 07.03.2009 / 23:29:35

Yalçın Küçük, Öcalan'a yönelik operasyonu PKK'lılara haber veren biri. Ne yapmak istediği sonradan anlaşılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yalçın Küçük, Balbay'ın alınacağını biliyor muydu?

Ergenekon terör örgütü soruşturması çerçevesinde bir süre Silivri Cezaevi'nde kalan Yalçın Küçük, çıktıktan sonra bir dergiye şöyle demişti: "Silivri'de duyduğum, Mustafa Balbay arkadaşımızda çok fazla bilgiler bulunmuş. Ve yine cezaevinde duyduğum, bunların bir kısmının Ordu tarafından verildiğini, bir kısmını da oradaki tanıdık subaylardan elde ettiği...

Bunu da Genelkurmay Başkanı Paşa Hazretleri'nin çok hoş karşılamaması ihtimal dahilindedir. Abartmayalım; Balbay arkadaşımızın şube deneyimi zamanla artacaktır... Umut etmiyorum."

Yalçın Küçük, ilginç bir isim. Abdullah Öcalan'a yönelik operasyonu PKK'lılara haber veren biri. Ne yapmak istediği sonradan anlaşılıyor. Mesela, yukarıdaki sözleri... "Balbay arkadaşımızın şube deneyimi zamanla artacaktır..." Bu sözü nasıl yorumlamak gerekiyor? 'Cezaevi sakinleri Balbay'ı bekliyormuş' diyebilir miyiz? Yine aynı röportajda, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un Balbay'dan rahatsız olduğu ve bu sebeple akreditasyonunun iptal edildiği ileri sürülüyordu.

Bir gazetecinin tutuklanması hoş bir görüntü değil. Fakat bu ülkede hukuk karşısında kimse de dokunulmaz değil. Mustafa Balbay'ı değerlendirmek için emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün kaydettiği konuşmalara bakmak lazım. O konuşmalarda Balbay, diğer gazetecileri Ergenekonculara gammazlıyor. Mesela, Radikal Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'i "tam Amerikancı" diye şikâyet ediyor. Tayfun Talipoğlu için demediklerini bırakmıyorlar. Bunlar basına yansıyanlardan en hafifi. Biliyorsunuz, Ersöz önce Rusya'ya kaçtı. Sahte kimlik ve kaçak yolla ülkeye girdikten sonra yakayı ele verdi. Silivri'ye gitmesi gerekirken bir yolunu bulup 'GATAkulli' yaptı.

Ergenekoncuların askeri tahrik etmek için her yolu denediği biliniyor. Nokta dergisinin yayınladığı 'Darbe günlükleri'ne göre Türkiye, 2004 yılında iki darbe atlatmış. Bu darbelerin hazırlığı 2003 yılına dayanıyor. Balbay'ın Mayıs 2003'te yazdığı ve Cumhuriyet Gazetesi'nin manşet yaptığı 'Genç subaylar tedirgin' haberi, bu çerçevede yeniden okunabilir. Habere göre, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı uyarıyor: "Bazı AKP milletvekilleri, orduyu yıpratmak isteyenleri cesaretlendiriyor. Huzursuzuz, rahatsızız." 'Ne var bu haberde?' diyebilirsiniz. Bu haber yalan. Özkök Paşa, bir hafta geçmeden haber için tarihe geçecek söz sarf etmişti: "Çok ağır olacak; ama lanetliyorum." Hilmi Özkök'ün lanetini almamak gerekiyormuş.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*