Yalçın Topçu: "301. Madde AB'nin maymuncuğudur"

Yalçın Topçu:
  • Giriş : 18.04.2008 / 16:37:00
  • Güncelleme : 18.04.2008 / 16:41:23

Topçu, AKP'nin 301. maddedeki değişikle Türklüğe hakaretin ve aşağılamanın önünü açtığını savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu, AKP'nin 301. maddedeki değişikle Türklüğe hakaretin ve aşağılamanın önünü açtığını savunarak, "Böyle muhafazakârlığa, böyle demokratlığa yazıklar olsun. 301. madde AB'nin maymuncuğudur. Bu maymuncukla açılan kapıdan girilerek üniter devlet yapımızı yerle bir edecek yeni değişiklikler istenecektir" dedi.

BBP Genel Sekreteri Topçu yaptığı açıklamada, "Hükümet tarafından yürütülen TCK'nın 301. maddesini değiştirme çalışmalarını büyük bir dikkat ve ibret içinde takip ediyoruz" dedi. AKP'nin hazırladığı 301. madde değişikliğiyle Türklüğe hakaretin serbest kalacağını ifade eden Topçu, şunları kaydetti:

"Türklük kavramı ile AB'nin ve bölücülerin problem yaşaması bir nebze normal karşılanabilir, fakat AKP'nin "Türklük' kavramından şikâyet etmesini ve bu kavrama yapılacak her türlü hakaret ve aşağılamaya imkan tanıyacak yasal değişiklikler yapmasını anlamakta güçlük çekiyoruz. AKP'liler "Türklük' kavramından alerji duymalarını Ergenekoncularla ilişkilendirerek, onlar üzerinden bu kutsal kavramı rencide etmeye çalışıp gerçek niyetlerini kurnazlıkla gizliyorlarsa bu millete bunun hesabını er ya da geç vermek zorunda kalacaklardır. Türkiye'de "Türklük'e hakaretin önü açılıyorsa böyle muhafazakarlığa, böyle demokratlığa yazıklar olsun diyoruz."

Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'deki yandaşlarının isteğinin sadece 301. maddede değişiklik olmadığını savunan Topçu, "301. madde etrafında koparılan fırtınanın esas nedeni Anayasal düzeni sarsacak böylesine köklü bir darbeyi gizlemektir. 301. madde AB'nin maymuncuğudur. Bu maymuncukla açılan kapıdan girilerek üniter devlet yapımızı yerle bir edecek yeni değişiklikler istenecektir" dedi.

Topçu, BBP olarak, 301. maddede yapılacak değişiklikleri hiçbir şekilde desteklemeyeceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious