Yalçındağ: AB'de hedef 1 Ocak 2014

Yalçındağ: AB'de hedef 1 Ocak 2014.12042
  • Giriş : 22.04.2007 / 00:00:00

Arzuhan Yalçındağ, ''AB'nin yeni bütçe dönemi ve Avrupa Parlamentosu seçimleri göz önüne alındığında 1 Ocak 2014 uygun bir tarih olarak gözükmektedir'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ, dernek olarak Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik için artık bir tarih hedefi belirlenmesi gerektiğine inandıklarını kaydederek, ''AB'nin yeni bütçe dönemi ve Avrupa Parlamentosu seçimleri göz önüne alındığında 1 Ocak 2014 uygun bir tarih olarak gözükmektedir'' dedi.
Uluslararası Rotary 2420'inci Bölge 2007 Asamblesi'ne konuk konuşmacı olarak katılan Yalçındağ, Türkiye'de son dönemde yaşanan gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesi ve Malatya'da meydana gelen olayları TÜSİAD olarak kınadıklarını söyleyerek konuşmasına başladı.
Yalçındağ, ''Bunlar hem Türkiye'nin tarihine hem de çağdaş değerlerine yakışmayan, kaygı veren işaretlerdir ve ülkemizin dünyada giderek yükselen imajına da zarar vericidir'' dedi.
Türkiye'deki makro ekonomik gelişmelerden bahseden Yalçındağ, kararlılıkla uygulanan ekonomik programın, Türkiye'nin 2014 yılında AB'nin en güçlü ekonomileri arasına yer almasını sağlayacağı görüşünü aktardı.
Yalçındağ, uluslararası rekabetin arttırılması için iş ve yatırım ortamının iyileştirilmesi ve bu konuda atılacak adımların çok önemli olduğunu belirterek, geçtiğimiz son 2 yılda Türkiye'nin potansiyelinin çok altında yabancı yatırım çektiğini söyledi.

''HEDEFLERİN SOMUT PLAN ÜZERİNE OTURTULMASI ÖNEMLİ''
Arzuhan Yalçındağ, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecine de değindiği konuşmasında, müzakere sürecinde kaydedilecek her ilerlemenin Türkiye'nin ekonomik ve siyasi istikrar ortamını perçinleyeceğini kaydetti.
Yalçındağ, şöyle konuştu:
''İş dünyası olarak müzakere sürecinde uyum maliyetleri ve getirileri hakkındaki gerçekçi değerlendirmeleri yaparak tam üyelik müzakere sürecine elimizden gelen katkıyı yapmamız gerekmektedir. Bu bağlamda TÜSİAD olarak, tam üyelik için artık bir tarih hedefi belirlememiz gerektiğine inanıyoruz. AB'nin yeni bütçe dönemi ve Avrupa Parlamentosu seçimleri göz önüne alındığında 1 Ocak 2014 uygun bir tarih olarak gözükmektedir. 2014 yılına kadar geçecek 7 yıllık süreç içinde hedefler belirlenerek, bu hedeflerin somut bir plan çerçevesinde oturtulması büyük önem taşımaktadır.'' Hükümetin, sürecin yavaşlamasına izin vermeden Türkiye'nin üzerine düşen yükümlülükleri yerine getirmek amacıyla 2007-2013 dönemine ilişkin bir uyum politikası benimsediğini hatırlatan Yalçındağ, bu uyum programıyla ilgili yasal düzenlemeler ve bunların hayata geçmesi için gerekli olan uygulama süreci sıkı takip edildiği takdirde 2014 yılında tüm üyeliğin gerçekleşmesi hedefinin ulaşılabilir olacağını vurguladı.

''MASADA OTURMANIN GETİRİLERİNDEN MAKSİMUM YARARLANMALIYIZ''
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Yalçındağ, önümüzdeki yıllarda demokrasi, ekonomi ve toplumsal yapıları ile bazı ülkelerin küresel ortamda güçleneceğini, bazı ülkelerin ise potansiyellerine rağmen fırsatları değerlendiremeyeceği görüşünü dile getirdi.
21'inci yüzyılın lider ülkelerinden olabilmek için AB'nin gündemine artık daha iyi hakim olmak, ekonomik büyüme ve küresel rekabet gücünü arttırma stratejilerine odaklanmak gerektiğini belirten Yalçındağ, özelleştirmelerin sürdürülmesi, yapısal reformlara ve yabancı sermayenin önünü açmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.
Yalçındağ, AB ile ilişkilerde kısa vadeli gelişmelere odaklanmamak gerektiğine dikkati çekerek, ''Masada oturmanın getirilerinden maksimum ölçüde yararlanarak, hedefimizi gözden kaybetmeyerek zaman zaman yavaşlasak da tam üyelik hedefine doğru yürüyüşümüzü kesintisiz şekilde sürdürmeliyiz. Ancak bu şekilde 21'inci yüzyılın lider ülkeleri arasında yerimizi alabiliriz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious