Yalçındağ: "Türkiye'yi gerginliklerden kurtarmalıyız"

Yalçındağ:
  • Giriş : 28.03.2008 / 04:12:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 01:10:41

Arzuhan Doğan Yalçındağ, Meclis Başkanı'ndan sonra DİSK ve TİSK'i ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, Meclis Başkanı'ndan sonra DİSK ve TİSK'i ziyaret etti.

DİSK Başkanı Süleyman Çelebi ile yaptığı görüşmenin ardından basına açıklama yapan Yalçındağ, amaçlarının son dönemde Türkiye'deki gerginliğe açılım getirebilmek, umut ve güven telkin etmek olduğunu söyledi. Daha sonra TOBB ile yeniden bir araya gelip istişarede bulunacaklarını anlatan Yalçındağ, "Bir sonuca varıp Türkiye'nin bu gerginliklerden kurtulup gerçek gündemine odaklanıp ilerlemeye ve yola devam etmesini istiyoruz. Onun için süreç içinde istişareler devam edecek." diye konuştu.

DİSK Başkanı Çelebi, gerilimin Türkiye'ye faydasının olmadığını ifade etti. Çelebi, "Paket mini anayasa değişiklikleri, kendisi için demokrasi anlayışı yerine toplumun ihtiyaçlarını karşılayacak demokrasi hedefinde kapsamlı anayasa değişikliğine biz evet diyoruz. Bu da toplumsal mutabakatla yapılmalı. Kısa vadeli Anayasa Değişikliği ile aşmak değil..." diye konuştu. Gerilim ortamının son bulmasını istediklerini dile getiren Çelebi, sürecin başka yol arayışlarına doğru gitmesi yerine, çözümün demokrasi içinde olması gerektiğini vurguladı. Çelebi bu işe birinci derecede öncelik vermesi gerekenin iktidar olduğunu, kendilerine düşen sorumluluğu da yerine getirmeye hazır olduklarını ifade etti. Süleyman Çelebi, önceki gün TOBB önderliğinde gerçekleştirilen toplantıya neden katılmadıklarını da şöyle açıkladı: "Öncelikle hükümet daha önceki çağrıları dikkate almadı. TOBB'un mesajının da çok net olmadığını gördüm. Çağrı ama kime? Ortaya çağrı olmamalı. Çağrıda anlaşamayacağımızı düşündük. Onların çabalarını önemli buluyorum; ama maalesef aynı tanım, aynı demokrasi içinde kendimizi göremiyoruz."

TİSK Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ise Yalçındağ ile görüştükten sonra şu açıklamayı yaptı: "Sayın Yalçındağ ile görüşmemizde, AB ekseni içinde yapılacak çabaların çok daha fazla öne çıkması, Anayasa değişikliklerinin bir bütün içinde ele alınması ve yapılacak tüm değişikliklerin Anayasa dahil Atatürk ilke ve inkılapları içinde ele alınması gerektiğini dile getirdim."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious