Yalçınkaya, YouTube videolarını delil olarak sunmuş!

Yalçınkaya, YouTube videolarını delil olarak sunmuş!.12183
  • Giriş : 20.06.2008 / 09:29:00

Başsavcı, kimin hazırlandığı belli olmayan karalama amaçlı görüntüleri iddianameye ekledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

YARGITAY Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, AK Parti hakkındaki kapatma davası için google’nin yanı sıra video paylaşım portalı youtube’dan delil topladığı ortaya çıktı. AK Parti savunmasında ‘google davası’ olarak nitelenen kapatma davasının iddianamenin ayrıntıları çıktıkça, ‘delil çarpıklığı’yla ilgili tartışmalar da alevlenmeye başladı. Yalçınkaya’nın, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında kimin tarafından hazırlandığı bile belli olmayan karalama ve ideolojik amaçlı görüntülerini de delil olarak sunduğu ortaya çıktı.

DOSYANIN ADI BİLE DEĞİŞMEMİŞ

BAŞSAVCI’NIN Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu ek12 numaralı CD’nin üzerinde ‘Recep Tayyip Erdoğan-1994 Ümraniye’ yazıyor. Sitede, Erdoğan’ın 1994 yılında yaptığı ileri sürülen konuşmalar ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek yüzü’ başlığıyla veriliyor. Başsavcı’nın, internet sitesinden aynen kopyaladığı video CD’lerine de ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek yüzü’ ismini vererek dosyaya eklemesi dikkat çekti.

Kimliği belirsiz kişiler tarafından karalama amacıyla youtube’a yüklenen görüntülerle, iddianamedeki dosya başlığının aynı adı taşıması, ‘O görüntüler kapatma davasına delil olsun diye birileri tarafından bilinçli olarak mı yüklendi’ sorusunu gündeme getirdi. Yüksek Mahkeme üyelerine sunulan görüntüde ekranın sağ üst köşesinde youtube logosu dikkat çekiyor. Delil olarak sunulan CD’deki görüntünün süresi de youtube’daki gibi 4 dakika 27 saniye sürüyor.

MAHKEME KARARIYLA KAPALI

ANKARA 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 5 Mayıs 2008 günü aldığı karar doğrultusunda Türkiye’den erişimi yasaklanan video paylaşım sitesi youtube halen yasaklı durumda. Türkiye’nin hiçbir yerinden video paylaşım sitesine ulaşılamıyor. Türk mahkemelerince defalarca yayını durdurulan ve halen Türkiye’den ulaşımı mümkün olmayan bir video paylaşım sitesindeki görüntülerin Başsavcılık tarafından delil kaynağı olarak kullanılması kafa karıştırıyor.

İnternetteki başlığı aynen dosyaya almış

YargItay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, kim tarafından ve hangi amaçla video paylaşım sitesine koyduğu belli olmayan Başbakan Erdoğan’a ait ses kayıtlarını aynen copy-paste etmesi şaşkınlık yarattı. Erdoğan’a yönelik karalama kampanyasının bir parçası olarak youtube’a ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek yüzü’ başlıklı görüntü aynen dosyaya girdi. Garip olan ise Başsavcı, delil dosyasının üzerine ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçek yüzü’ başlığını attı.

Konuşmalar da tahrif edilmiş

AK Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ne sunduğu savunmadaki ilginç tespitler dikkat çekmeyi sürdürüyor. AK Parti, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, hazırladığı iddianamede deliller üzerinde oynayarak tahrifat yaptığını ortaya çıkardı. AK Parti, Başsavcı’nın delil olarak sunduğu konuşma metinleri üzerinde oynamalar ve eklemeler yaptığını savundu.

Savunmada ‘Milliyet.com.tr.’de Başbakan Erdoğan’ın bir konuşmasıyla ilgili haberin ilk cümlesi ‘Herkesi yaratan Allah’tır. Ayrıma ne gerek var? Üst ortak paydada birleşerek el ele vereceğiz’ iken, iddianamede ‘Hepimizi yaratan mutlak yaratıcı Allah’tır. Ayrıma ne gerek var. O üst ortak paydada birleşip el ele vereceğiz’ biçimine dönüştürülmüş - böylelikle metindeki ‘Herkesi’ ibaresi ‘Hepimizi’ şeklinde değiştirilirken, üçüncü cümlenin başına metinde yer almayan ‘O’ zamiri eklenmek suretiyle Allah ortak paydanın öznesi kılınmıştır’ denildi. Savunmada, Başbakan’ın delil sayılan cümleleri haberin ilk cümlesi iken, Başsavcı’nın bu cümleyi iddianamede son cümle olarak koyduğunun altı çizildi. Böylece iddia makamının, Başbakana ait metindeki cümlelerin bir kısmını takdim tehir ederek, metne bazı kelimeler ekleyerek, anlam tahrifi yaptığı ifade edildi.

Youtube’a düşen ses kayıtları için hálá soruşturma yok

BaŞsavcI Yalçınkaya youtube’den parti kapatmaya delil üretirken, aynı siteye düşen darbe dahil suç teşkil eden üst düzey bürokrat ve askerlerin konuşmaları hakkında hiçbirşey yapılmaması dikkat çekti. İnternete düşen görüntü ve ses kayıtlarında üst düzey bürokrat ve komutanlar, zaman zaman ülke yöneticilerine ağır hakaretler ederken, zaman zaman darbe ve suikast planlıyor, bazen de 13 askerin şehit olması nedeniyle suçlu olduğunu itiraf ediyordu.

star’ın yaptığı araştırmaya göre günlerce konuşulan konuşmaları youtube düşen bu isimlerin hiçbirisinin yasal yollara başvurmadıkları gibi, içeriklerinde çok ciddi suç unsurları bulunan bu ses kayıtlarıyla ilgili adli makamların da hiçbir inceleme ya da soruşturma yapmadıkları öğrenildi. Bu konuşmaların yayınlanmasının ardından youtube isimli video paylaşım sitesi hakkında üst üste kapatma kararları çıkması akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Teziç tehdit etmişti

YÖK eski Başkanı Erdoğan Teziç youtube’da yayınlanan konuşmalarında, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Çankaya Köşkü’ne çıkamadan öldürüleceğini ima ediyordu. Teziç bugüne kadar ne bu konuşmayı yalanladı ne de yayınlayanlardan şikayetçi oldu.

KİM NE DEMİŞTİ?

YARIN IRAK’A GİRİYORUZ: Genelkurmay Başkanlığı Elektronik Sistemler Komutanı Tuğgeneral Münir Erten’in, Türk askerinin Irak’ın kuzeyine yapacağı sınır ötesi kara harekatının ayrıntılarını anlattığı ses kaydı harekattan bir gün önce youtube’da yayınlandı.

ASKERİ MÜDAHALE İSTEDİ: Geniş yetkili ağır ceza savcısı olan Ankara Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, Kürt meselesi hakkında sert tedbirler öneriyor ve Diyarbakır’a askeri müdahale tavsiye ediyordu.

BASKINDA HATAM VAR: Dağlıca Tabur Komutanı Yarbay Onur Direk, 13 askerin şehit olduğu, 8 askerimizin PKK’nın eline geçtiği saldırıyla ilgili ‘Baskında büyük hatam var’ dedikten sonra bölge halkına ve bazı üst düzey komutanlara ağza alınmayacak küfürler ediyordu.

STARGAZETE

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious