Yalçıntaş: 'Cumhurbaşkanını halk seçmelidir'

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, cumhurbaşkanını halkın seçmesi ile ilgili öneriyi desteklediklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yalçıntaş, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin Türkiye'nin gündemine girdiği ilk günden itibaren konunun Anayasal çerçevede çözülmesi gerektiğine ilişkin görüş beyan ettiklerini hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kilitlendiğine ve ülkenin istikrarı üzerine bir gölge düştüğüne hep birlikte şahit olduk. Üstelik ortaya öyle bir manzara çıktı ki yeni oluşturulacak Meclisin bile Cumhurbaşkanı seçmesi tehlikeye girmiş oldu. Her şeye rağmen sağduyu galip geldi ve bir taraftan erken seçim kararı verilerek piyasaların yükselmeye hazır tansiyonu kontrol altına alınırken, öte yandan cumhurbaşkanını halkın seçmesi önerisi ile de olası krizin önünün kesilmesi için çok önemli bir adım atılmış oldu.''

Cumhurbaşkanını halkın seçmesine imkan sağlanması halinde son dönemde yaşanan olayların bir daha yaşanmayacağına işaret eden Yalçıntaş, ''Böyle yapılırsa hem halkın iradesinin tecellisine imkan verilmiş hem de Meclisin etkinliğine zemin hazırlanmış olur. Bu nedenle biz, cumhurbaşkanını halk seçmelidir diyoruz'' dedi.

Erken seçim kararının ülkeye hayırlı olmasını da dileyen Yalçıntaş, iş dünyası olarak kendileri için sihirli sözcüğün ''istikrar'' olduğunu vurguladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious