Yalman'dan müzik konferansı

  • Giriş : 13.10.2006 / 00:00:00

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen organisazyonda ''Atatürk ve Müzik'' adlı bir konferans verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Emekli Paşa, konferansta, Atatürk'ün müziğe verdiği önem ile 250. doğum yılı kutlanan ünlü besteci Mozart'ın yaşamını anlattı. Yaklaşık 50 kişinin izlemeye geldiği konferansa İzmir Valisi Oğuz Kağan Köksal, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Sebahattin Işık ile askeri lise öğrencileri ve bazı vatandaşlar katıldı.

İsmet İnönü Kültür Merkezi'ndeki konferansta Atatürk'ün müziğe verdiği önemin çok büyük olduğunu dile getiren Yalman, Atatürk'ün çok sesli müziği kendi folklorik değerlerimizle tekrar oluşturmayı istediğini söyledi.

Atatürk'ün sanatçıya da büyük değer gösterdiğini ve onları her ortamda takdir ettiğini anlatan Emekli Orgeneral, ''Atatürk Türk devrimini ilerlemesinde müziğe ayrı bir önem verdi. Bu noktada Atatürk kısa zamanda müzik alanında önemli gelişmelere sebep oldu.'' dedi. Atatürk'ün en çok Türk Sanat Müziği'nin sevdiğini aktaran Yalman, Atatürk7ün ayrıca baleye ve operaya ilgisinin bulunduğunu ve hayatının son dönemlerinden Ankara'da büyük bir opera binasının kurulmasını istediğini de aktardı. Yalman, bu isteğin hala gerçekleşemediğini de söyledi.

Konferansında ünlü besteci Mozart'tan da bahseden Yalman, onun insan sevgisini eserlerine yansıtan bir kişi olarak özetlenebilineceğini sözlerine ekledi. Yalman'ın konuşması sırasında Mozart'ın ünlü besteleri de kendisine eşlik etti. Yalman ayrıca Atatürk'ün Sofya'dayken izlemeye gittiğini bir bale gösterisinden de ufak bir kısmı izleyicilere dinletti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious