Yalnız değildi! VATAN

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Danıştay’ı kana bulayan avukat Arslan’ın tek başına olmadığı, 3 kişinin otomobilde beklediği belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Danıştay’da dün Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarından biri yaşandı. Türkiye’yi karıştıran olay sabah, 9.45 sıralarında yaşandı... İstanbul Barosu’na kayıtlı avukat olan Alparslan Arslan, önceki gün sabah saatlerinde İstanbul’dan Ankara’ya 34 BE 0164 plakalı Opel Vectra aracıyla geldi. Arslan, önceki gün Danıştay’a gitti.

Bir gün önce keşif yaptı

Danıştay kapısındaki güvenlik kontrolünden ”avukat” olduğunu söylediği için aranmadan geçen Arslan, ana binayla 2. Daire’nin bulunduğu ek binayı birleştiren tünelden geçti ve asansörle 5. kata çıktı. Arslan, 2. Daire Başkanı Mustafa Birden’in odasının kapısına gittiğinde koridorda bulunan odacı müdahale etti. Bir dosyası ile ilgili görüşeceğini söyleyen Arslan’a görevliler müdahale etti. Panikleyen Arslan, Danıştay’dan ayrıldı.

Ertesi gün takım elbise ile geldi

Arslan dün de aracını Danıştay’ın arkasındaki Necatibey Caddesi’ne park etti. Koyu renk takım elbise giyen ve elinde bir çanta bulunan Arslan, yine avukat olduğunu söylediği için aranmadan içeri girdi. Üzerindeki silah ise ”hayalet tabanca” niteliğinde olduğu için X-Ray cihazına takılmadan geçmesini sağladı.

1. Daire üyesiyle aynı asansörde

1. Daire üyesi Osman Alpak’ın da bulunduğu asansörden 6. katta inen Arslan, bir kat merdivenden inerek 2. Daire’nin bulunduğu 5. kata geldi. Arslan, 2. Daire heyetinin toplantılarını yaptığı Başkan Mustafa Birden’in makam odasına yöneldi.

Sekreterin başına silah dayadı

Arslan, toplantı devanı ederken Başkan Birden’in odasına geçiş bulunan sekreter odasına girdi. Başkan’ın sekreteri Aynur Taslı’nın içeride toplantı olduğunu söyleyerek kendisini engellemeye çalışması üzerine silahını sekreterin başına dayayarak ”Sen bu işe karışma” dedi ve kapıyı açarak başkan Birden’in makam odasına girdi. Kapıya yakın oturan tetkik hakimi Çobanoğlu, elinde silahıyla içeri giren saldırgana müdahale etmek istediyse de saldırgan omuz atarak Çobanoğlu’nu düşürdü.

”Allah’ın askerleriyiz”

Tekbir getiren ve ”Allah’ın elçisiyiz, Allah’ın askeriyiz” ”Bu zalimlere mazlumların tokatıdır” diye bağıran saldırganın silahından çıkan 11 kurşunla Erbuğa dışındaki 4 üye ile tetkik hakim Çobanoğlu yaralandı. Kendisini yere atan üyelerden Kamuran Erbuğa ve üyelere çay servisi yapan odacı Cafer Özbek ise yara almadan kurtuldu.

Kahraman polis yakaladı

Arslan, asansörle inerken sekreter güvenliğe haber verdi. Arslan, ek bina ile ana binayı bağlayan tünelden geçerken polisler yanından geçti. Ancak elinde çanta bulunan Arslan’dan şüphelenmeyen polisleri temizlik görevlileri uyardı. Polislerin dönerek üzerine gelmeleri üzerine Arslan, ”Allahu Ekber” diye bağırarak rastgele bir el ateş etti. Ancak bir polis elinde silah olmasına aldırmadan saldırganın üzerine atladı. Polisle saldırganın boğuşmasına yetişen diğer görevliler de saldırganı etkisiz hale getirdiler. Saldırgan boğuşma sırasında, ”Osmanlı İmparatorluğu’nun torunlarıyız” diye bağırdı.

4 kişiydiler

Polis, Alparslan Arslan’ın olay yerine 3 kişiyle birlikte geldiği, bu kişilerden biri aracı kullanırken, diğer 3’ünün saldırıyı gerçekleştirip kaçmayı hedeflediği ihtimali üzerinde duruyor. Arslan sorgusunda Ankara’ya 4 kişi geldiklerini itiraf etti. Arslan önce ”İsim veremem” dedi. Polis, Arslan’ın telefon kayıtlarını inceledi ve olaydan hemen önce konuştuğu O.Y. ile M.A’yı belirledi. Polis, bu kişiler hakkında yakalama emri çıkardı.

Araçta 2 silah daha bulundu

Alparslan Arslan, önceki gün sabah saatlerinde İstanbul’dan Ankara’ya 34 BE 0164 plakalı Opel Astra aracıyla gitti. Arslan polisteki ifadesinde Danıştay’a Opel marka beyaz otomobiliyle gittiğini ve aracı Necatibey Caddesi’ne park ettiğini söyledi. Arslan, Danıştay binasında bir gün önce keşif yaptığı için yolu bildiğini ve direkt 2’inci Daire’ye çıktığını söyledi. Polis, saldırgan Arslan’ın üzerine kayıtlı otomobilin içinde yaptığı incelemede Glock ve 14’lü Browning marka 2 silah daha buldu.

Ev arkadaşı: Ülkücüydü!

Saldırgan Alparslan Arslan’ı ev arkadaşı anlattı. Arslan’ın Üsküdar Ahçıbaşı Mahallesi’nde üç yıl beraber kaldığı ev arkadaşı Avukat Fikri Cora, Arslan’ın ülkücü olduğunu öne sürdü. Cora, şöyle dedi: ”İkimizde de ülkücüyüz, 10 yıldır arkadaşız. En son 4 gün önce görüştük. Böyle bir eylem yapacağını bana söylemedi. Türk-İslam sentezini benimsemişti. MHP dışındaki ülkücü kuruluşlara yakındı. Üniversitede çıkan kavgalarda hep ön saflardaydı. Alparslan’ın bizzat çekiç ve satır kullandığına şahit oldum.”

Aslan’ın ev sahibi Resul Doğru, Aslan’ın uzun süre kira ödemediğini ve kendisine bir sürü borç takarak kaçtığını öne sürdü.

______________________________________

`Çok üzgünüm, o benim tek oğlum’

Danıştay 2’nci Daire Başkanı Mustafa Birden, üyeler Ayla Gönenç, Mustafa Yücel Özbilgin ve Ayfer Özdemir ile tetkik hakimi Ahmet Çobanoğlu’nu silahlı saldırıda yaralayan avukat Alpraslan Arslan’ın Elazığ’daki ailesi, Ankara’dan gelen haberle yıkıldı.

Saldırganın babası Milli Eğitim’de ilköğretim müfettişi olan İdris Arslan, ”Çok üzgünüm ve şaşkınım. O benim tek oğlum, yazık olur. Saldırgan inşallah oğlum değildir diye dua ediyorum” dedi.

Aslen Bingöl’ün Kiğı İlçesi’nden olan ve Elazığ’da oturan Arslan Ailesi, oğulları Alparslan Arslan’ın gerçekleştirdiği silahlı saldırıyı uğrenince şoke oldu. Elazığ’daki baba evine giden DHA muhabirine kapıyı açan annesi, eşinin ve çocuklarının evde olmadığını belirtti, görüşme isteğini kubal etmeyip, iki katlı evin kapısını kapattı, perdeleri çekti.

BABASI: İNŞALLAH O DEĞİLDİR

DHA muhabirleri, Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü’nde ilköğretim müfettişi olarak görev yapan baba İdris Arslan’a ise görevli olarak gittiği Karakoçan İlçesi’nde ulaştı.

Oğlunun böyle bir saldırıda bulunmasından büyük üzüntü duyduğunu belirten İdris Arslan, ”Şaşkınlık içindeyim. Olayı duyduktan sonra oğlumu aradım ancak telefonuna ulaşamadım. Saldırgan inşallah oğlum değildir diye dua ediyorum. İnşallah o değildir. Şu anda çök üzgünüm, duygularımı ifade edemiyorum. Hiç bir babanın istemeyeceği bir durum” oeoi.

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni 1998 yılında bitiren oğlu Alparslan Arslan’ın İstanbul’da avukatlık yaptığını belirten ilköğretim müfettişi İdris Arslan, onun 3-4 ayda bir Elazığ’a kendilerini ziyarete geldiğini, iki üç günde bir telefonla konuştuklarını söyledi. Dahna 3 gün önce oğlunu teelfonla aradığını belirnten İdris Arslan, ”Elazığ’dan ona tereyağı, kaymak ve bal göndermiştim. Alıp almadığını sordum, daha almadığını söylemişti. Bugünlerde Elazığ’a gelecekti” dedi.

”GALİBA PSİKOLOJİSİ BOZULMUŞTU”

Oğlunun siyasi görüşüyle ilgili soruları yanıtlarken, bir aşırılığı olmadığını ileri süren İdris Arslan, ”ABD’nin Irak’ta yaptıklarına karşıydı. Bunlardan etkilenmiş olabilir. Son dönemlerde psikoloji galiba bozulmuştu. Eğer bu olayı yapmışsa, bir eğitimci olarak psikolojisinin bozukluğundan kaynaklanmıştır diyorum” diye konuştu.

İdris Arslan, oğlu Alpraslan’la birlikte 4 çocuğu olduğunu, 3 kızından birinin lisede, birinin üniversitede okuduğunu, üniversiteyi bitiren büyük kızının da doktora yapmaya hazırlandığını sözlerine ekledi.

”OĞLUM VATANSEVER”

Görevli gittiği Karakoçak İlçcesi’nden Elazığ’a dönüşünde DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan İdris Arslan, Danıştay 2’nci Daire Başkanı ve üyelerine silahlı saldırıda bulunan avukat oğlu Alparslan Arslan’ın, radikal bir görüşü olmadığını ileri sürdü.

Oğlunun normal liseyi bitirdiğini, ardından hukuk eğitimi gördüğünü belirten ilköğretim müfettişi İdris Arslan, onun `vatansever’ olduğunu söyledi. İdris Arslan, ”Ankara’ya gideceğim, oğlumu görebilecek miyim bilmiyorum. Şu andaki durum nedir, bu olay neden kaynaklandı bilmiyorum. Oğlumun radikal bir görüşü yoktu. Milletini seven vatansever bir insandı. Türkiye düşmanı olmayan biri. Neden yaptığını bilemiyorum” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious