Yalnızca 433 bin 150 kişi üniversiteye girebilecek

Yalnızca 433 bin 150 kişi üniversiteye girebilecek.15613
  • Giriş : 12.08.2007 / 12:10:00

ÖSS'ye 1 milyon 615 bin 534 öğrenci katıldı. Yalnızca 433 bin 150'si üniversiteye girebilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ancak bir yüksek öğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler için hâlâ bir umut var: Yurtdışında her türlü imkanın sunulduğu modern bir eğitim.

İstediği okullara giremeyen ya da açıkta kalan öğrencilerin bir kısmı özel üniversitelerin maliyetinin çok yüksek olmasının da etkisiyle şanslarını yurtdışında deniyor. Türkiye'den yılda ortalama 25 bin öğrencinin yurtdışına çıkması, uluslararası eğitime duyulan ilginin göstergesi. Okul, konaklama, yemek masrafı olarak ortalama rakamlarla Amerika'da eğitim yıllık 18 bin, İngiltere'de 20 bin, Kanada'da 10 bin ve Avustralya'da ise 12 bin Amerikan Doları.

Kanada ve Avustralya dolarının kurlarının düşük olması bu ülkelerde eğitimi ucuzlatırken, Amerika'nın okul yelpazesinin geniş olması maliyeti 9 bin dolara kadar indirme imkanı tanıyor. Bulgaristan 5 bin Euro, Ukrayna 3 bin 500 Dolar, Kıbrıs 4 bin 600 Euro ile daha düşük fiyatlı eğitim alternatifi sunuyor. Türkiye'deki özel üniversite fiyatları ise 7 bin ile 29 bin dolar arasında değişiyor. Üstelik bu fiyatlar sadece 1 yıllık eğitimi içeriyor.

ÜLKE ÜLKE ŞARTLAR - İMKANLAR

• ALMANYA'da devlet üniversitelerinde öğrenim ücretsiz olduğu için yüksek öğrenimde özel üniversitelerin payı çok düşük. Özel üniversiteler devlet tarafından tanınıyor. Sömestr başına alınan ücret 2 bin 620 Euro'dan başlıyor. Eğer Türkiye'de ÖSS'yi kazanıp bir yere kayıt yaptırdıysanız sizden Almanya'da bir yıllık hazırlık sınıfı olan Studienkolleg'i başarıyla bitirmeniz isteniyor.

• AVUSTRALYA'da üniversitelere giriş için belirlenmiş şartlar yok. Her üniversite kendi standartlarını koyuyor ve uygun gördüğü öğrenciyi kabul ediyor. Üniversiteler öğrencinin lise ve lisans eğitiminin içeriğini inceliyor. Bu nedenle öğrenci, lisans eğitimi yapmak istiyorsa lise not dökümünü okula sunuyor. Avustralya'da üniversiteye başlamadan önce 12 yıl okumak gerekirken bu süre Türkiye'de 11 yıl. Bu nedenle, Lise'den sonra öğrenci mutlaka 1 yıl üniversite hazırlık okuyor. Yüksek öğrenim maliyeti yabancı öğrenciler için ABD veya İngiltere'den çok daha düşük. Ortalama üniversite eğitimi 7 ile 9 bin dolar arasında.

• BULGARİSTAN'daki üniversitelerin ücretleri 2 bin 500 Euro ile 6 bin Euro arasında. Burada tıp okuma fırsatı da değerlendirilmeli. Sofya Tıp Üniversitesi'nde öğretim ücreti, hazırlık sınıfı için 3 bin 500, lisans için 5 bin, master programları için de 6 bin Euro.

• UKRAYNA'nın başkentinde bulunan Kiev Politeknik Üniversitesi (KPI) ve Kiev Taras Sevchenko birlikte Odessa'da bulunan I.I Mechnikov Odessa Milli Üniversitesi YÖK'ün tanıdığı üniversiteler. Fakat bu tanınma bütün bölümleri kapsamayıp birkaç bölümle sınırlı. Eğitim fiyatları tercih edilen eğitim diline göre değişiyor. Lisans programında Ukraynaca 2 bin 600 dolar, Rusça 2 bin 900 dolar, İngilizce 3 bin 500 dolar.

• KIBRIS'taki Yakın Doğu Üniversitesi'nde eğitim ücrete tâbi. 2007-2008 ders yılında öğretim ücreti, İngilizce hazırlık programı dahil, tüm programlar için 4 bin 600 Euro. Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, hazırlık sınıfını kapsamayıp sadece öğretim süresi sütununda gösterilen yıllar için ödenecek öğretim ücretini karşılıyor. Burslar, öğrenci başarılı olduğu sürece devam ediyor. Ancak dönem not ortalamasının 4,00 üzerinden 2,00'ın altına düşmesi halinde burs kesiliyor,öğrencinin not ortalamasının 2,00'nin üzerine çıkması durumunda ise burs hakkı tekrar kazanılıyor.

• AZERBAYCAN Devlet İktisat Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi'nde eğitim ücretli olup, 2007-2008 eğitimöğretim yılında eğitim ücreti yıllık 2 bin ABD Doları. Dersler Türkiye Türkçesi ile yürütüldüğü için hazırlık sınıfı bulunmuyor.

YÖK'ün denklik kararlarına dikkat!

Yurtdışında alınan diplomaların Türkiye'de geçerliliği için Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) denklik belgesi verimesi gerekiyor. Yükseköğretimi kazanç kapısı olarak gören yurtdışındaki bazı üniversiteler ile aracı kuruluşlar basın ve yayın organlarına verdikleri ilanlarda reklamını yaptıkları üniversitelerin YÖK tarafından tanındığını söylüyor. Ancak, bunların çoğunu YÖK tanımıyor.

• Yurtdışındaki üniversiteleri YÖK sürekli değerlendiriyor ve önceden tanıdığı bazı üniversiteler hakkında tanımama kararı alabiliyor. Bu nedenle, yurtdışına gitmeye karar verdikten sonra YÖK Denklik Birimi'ne başvurarak, gidilecek üniversite ve programın tanınıp tanınmadığını öğrenmek gerekiyor.

• Kendi imkanıyla yurtdışında öğrenim isteyenlerin ÖSS'ye girmeleri ve önlisans için ilgili alanda 160,000 veya daha fazla, lisans için ilgili alanda 185,000 veya daha fazla puan almaları gerek. Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı'nın (AOBP) ÖSYS puanına ilave edilmesiyle elde edilen Y-ÖSYS puanı ise kullanılmıyor.

• Yurtdışı eğitim için gereken belgeler ve şartlarla ilgili “www.yok.gov.tr” web adresinden detaylı bilgi almak mümkün.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious