Yalova'da deprem yolsuzluğu iddiası

Yalova'da deprem yolsuzluğu iddiası.11303
  • Giriş : 25.11.2008 / 15:22:00

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla yapılan yardımların, dönemin Yalova Belediyesi Yönetimi ve taşeron firmalarca usulsüz olarak kullanıldığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Marmara'da 17 Ağustos 1999'da meydana gelen depremin ardından mağdur olan vatandaşların istihdam edilmesi amacıyla Dünya Bankası tarafından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) aracılığıyla yapılan yardımların, dönemin Yalova Belediyesi Yönetimi ve taşeron firmalarca usulsüz olarak kullanıldığı iddia edildi.

Yalova Belediye Başkanı Barbaros Binicioğlu, düzenlediği basın toplantısında, 17 Ağustos depreminden sonra dönemin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan'ın girişimleriyle Dünya Bankasından, ''İstihdam ve Eğitim Projesi'' kapsamında, İŞKUR aracılığıyla yapılan yardımların, usulsüz bir şekilde harcandığının ortaya çıktığını savundu.

Binicioğlu, Dünya Bankasının, depremzede vatandaşların istihdam edilerek, maaşlarının ödenmesi için yapılan yardımın akıbetini sorması üzerine, dönemin belediye yönetimi ve taşeron firmalar tarafından usulsüz yollardan kullanıldığının ortaya çıktığını söyledi. Barbaros, Binicioğlu, bunun üzerine İŞKUR'un dava açtığını, 2006 yılından bu yana Yalova 1. ve 2. Asliye Hukuk mahkemeleri ile Sulh Hukuk Mahkemesinde görülen 11 davadan 1'inin belediye ve taşeron firma aleyhine sonuçlandığını kaydetti.

Yalova Belediye Başkanı Binicioğlu, şöyle devam etti:

''İnsanlar depremden yeni çıkmışken, kalacak yer, yemek, iş derdindeyken, deprem yardımı olarak yapılan yardımın dönemin belediye yönetimi ve taşeronlar tarafından sahte imzalar, hayali isimlerle kullanıldığını belirledik. Yardımlarla, yaklaşık 1200 kişinin çeşitli işlerde çalıştırıldığı belirlenmişti. Ancak yaptığımız incelemelerde bazı insanların nüfus kağıtlarının toplanarak yerlerine imza atıldığını, bazı isimlerin hiç olmadığını, bazı kişilerin ise hiç maaş almadığını öğrendik. Açılan 11 davadan 1'i sonuçlandı ve yapılan yardımın belediye ve taşeronlar tarafından faiziyle geri ödenmesi istendi. O günkü belediye yönetimi de işin içinde. Birilerinin başı çok ağrıyacak. Neticede biz o paraları 10 senelik faiziyle geri ödeyeceğiz. Zaten 12 milyon YTL tutarında deprem tazminatına mahkum edilmiştik. Şimdi bir de bunu ödemek zorunda kalacağız. Biz de o günkü belediye yönetimi ve müteahhitler hakkında suç duyurusunda bulunup, dava açacağız. Bunları yapanların vicdanı yok. Hala halkın arasında rahatça gezebiliyorlar. Hatta yeniden yönetime talip olabiliyorlar.''

-PROJE-

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Dünya Bankasının Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) çerçevesinde yürüttüğü ''İstihdam ve Eğitim Projesi'' uyarınca depremzedelerin, bulundukları bölgede çadırkentlerin temizlenmesinden mezarlık yapımına, hastane ve okulların temizliğinden, enkaz kaldırmaya, alanların yeşillendirilmesinden, altyapı projeleri, yol, temiz ve atık su şebekeleri onarım ve yapımına kadar birçok alanda hizmet yapmaları öngörülmüştü. Proje kapsamında görevlendirilecek depremzedelerin en fazla 6 ay süreyle istihdamlarının sağlanması, iş karşılığında bankanın İŞKUR'a, kurumun da Yalova Belediyesine gönderdiği yardım parasından bu kişilere 1999 yılında her ay net asgari ücret olan 80 milyon 650 bin TL ücret verilmesi istenmişti.

Proje kapsamında yapılan çalışmaları ve ihaleleri mercek altına alan Dünya Bankası, bazı ödemelerin usulsüz yapıldığını saptaması üzerine, İŞKUR'dan proje kapsamında yapılan harcamaların dokümanını talep etmişti. İŞ-KUR da yaptığı araştırmalar sonucunda belediye yönetimi ve taşeron firmalar tarafından usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla, ödenen paraların faiziyle geri alınması istemiyle Yalova 1. ve 2. Asliye Hukuk Mahkemeleri ile Yalova Sulh Hukuk Mahkemesine 2006 yılında dava açmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*