Yanal: Eve 7 zayıf getirirdim ama

Yanal: Eve 7 zayıf getirirdim ama.5696
  • Giriş : 17.05.2007 / 00:00:00

Yanal, toplam kalite yönetiminin her kuruma uygulanması gerektiğini belirterek, bu sayede rüşvetin, torpilin ve yolsuzluğun engelleneceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eski Milli Takımlar Teknik Direktörü Ersun Yanal, Türkiye Kalite Derneği (Kal-Der) Eskişehir Şubesi ile Eskişehir Sanayici ve İşadamları Derneği (ESİAD) tarafından Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen 6. Eskişehir Kalite Şöleni kapsamında yapılan "Futbolda Kalite" konulu panele konuşmacı olarak katıldı.
Mal, hizmet veya ürün kalitesinden önce, yönetimde kalitenin sağlanması gerektiğini ifade eden Yanal, şöyle konuştu:
"Çünkü üretimin sonucu buna bağlıdır. Tüm temel paylaşımlarda kalite olmalıdır. Kalite insanla başlar. Denizli’nin 10 bin nüfuslu Sarayköy ilçesinde 27 meyhane var. Böyle bir şey olabilir mi? Yılda 2 ay çalışan insanlar ya sabahtan akşama kadar kahvehanelerde oyun oynayacak ya da meyhanede içecektir. Türkiye’de böyle bir lüksümüz yok. Üretmek zorundayız. Başka şansımız yok. Hangi işi yaparsanız yapın bilim ve teknolojiden yararlanmak gerekiyor." Yanal, Türkiye’de insanların spor mu eğitim mi ikileminde bırakıldığını belirterek, okuldaki başarının, dersleri iyi öğrenmenin her şey anlamına gelmediğini kaydetti.

'7 ZAYIF GETİRİRDİM AMA...'
Haylaz bir çocukluk dönemi geçirdiğini anlatan Yanal, şöyle devam etti:
"Gün boyu sokakta oynardık. Sokakta yapılacak her çeşit sporu yaptık.
Derslerim iyi değildi. Türkiye’de yanlış bir eğitim sistemi, aldı başını götürüyor. Bu yarışın sonu nereye gidecek? Bunu merak ediyorum. Bana kalırsa uçurumdan aşağı yuvarlanıyoruz. Sorulara bilgisayardan daha hızlı cevap veren arkadaşlarım var. Ama şu an çok iyi yerlerde olduklarını söyleyemem. Önemli olan sağ beyni kullanmak. Ben de tembeldim, 7 zayıf getirirdim ama bugün bazı şeyleri başarabildim." Yanal, insanın sürekli kapasitesini artırması gerektiğini belirterek, yeniliklerin yakından takip edilmesi gerektiğini söyledi.

'KAVGA ORTAMI BİZİ DOĞRU NOKTAYA GÖTÜRMEZ'
"Hala kullandığım bilgisayarla dalga geçenler, alay edenler var" diyen Yanal, şunları kaydetti:
"Karanlığın içindeki insanlar bunu yapacaklar. Onlar karanlığa mahkum olmuşlar. Onlarla uğraşmayın. Kalite kültürüne bir an önce ulaşmak zorundayız. Dünya ile ancak böyle rekabet edebiliriz. Biz her zaman baba bekleriz. Bir baba gelsin bizi kurtarsın. Beklenen baba gelmedi, gelmez, gelmeyecek. Her alanda sistem kurmak zorundayız. Toplam kalite yönetimini her kuruma uygulamak gerekir. Bu sayede rüşvet, torpil ve yolsuzluk engellenecek. Çok dinamik bir toplumumuz var. Bunu kalite ile birleştirirsek gelecek çok daha güzel olacak." Yanal, bir katılımcının, "Medyadaki eleştirilerden nasıl etkileniyorsunuz" sorusu üzerine şöyle konuştu:
"Eleştiri olabilir ama kavga ortamı bizi hiçbir zaman doğru noktaya götürmez. Bu işin tozunu yutmamış, hayatında bir oyuncu değiştirmemiş, sahaya girmemiş, risk almayan, hiç başarı elde etmemiş kişilerin eleştirmesine acayip bakıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious