Yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılıyor

  • Giriş : 25.11.2006 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Balıkesir'in Ayvalık, İzmir Selçuk Meryem Ana, Aydın Kuşadası, Muğla Milas ve Datça olmak üzere beş ayrı noktada aynı anda ağaçlandırma çalışması başlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Selçuk'taki ağaçlandırma törenine AK Parti İzmir milletvekili Mehmet Tekelioğlu, İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nuri Uslu, İzmir Orman Bölge Müdürü İsmail Üzmez, Selçuk Kaymakamı Aziz İnci, Belediye Başkanı Vefa Ülgür, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Aykut Gürses, daire amirleri ve çok sayıda ağaç dostu gönüllü katıldı.

Orman Bölge Müdürü Üzmez, tören öncesinde yaptığı konuşmada, ormanların büyük çoğunlukla insanların sebep olduğu yangınlarla kaybedildiğine işaret etti. Ormanlık alanların gerektiği gibi korunabilmesinde insan faktörüyle karşı karşıya olunduğunu söyleyen Üzmez, ateş yakılarak piknik yapılmasının ve tarlalarda anız yakılmasının büyük bir tehlike unsuru olduğunu hatırlattı. Soğuk piknik kültürünün geliştirilmesi gerektiğine işaret eden Üzmez, ormanların doğal güzelliklerinin piknik yapılırken tehlikeye atılmamasını istedi. Milletvekili Tekelioğlu ise Türkiye'nin, ormanları yangınlarla tahrip olmasına rağmen ağaçlandırma çalışmalarıyla ormanlık alanlarını büyüten ender ülkeler arasında yer aldığını ifade etti. Ormanlık alanları korumanın önemine değinen Tekelioğlu, korumak kadar ormanlardan ekonomik olarak yararlanabilmek gerektiğini de belirtti. Finlandiya'nın orman gelirlerinin yılda 20 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Tekelioğlu, ormanların bu anlamda önemli birer işletme olduğunun unutulmamasını istedi.

Daha sonra ağaç dikimine, Bakan Osman Pepe'nin komutuyla beş noktada aynı anda başlandı. Selçuk'ta yürütülen çalışmalar doğrultusunda ağaç dikmek isteyen herkese, Orman İşletme Müdürlüğü tarafından fidan verileceği ve yer tahsisi edileceği bildirildi. Selçuk'ta 366 bin 520 kızılçam, 22 bin 160 fıstık çamı, 40 bin servi, 10 bin akasya, bin çınar, ve 2 bin defne fidanı toprakla buluşturulacak. Çalışmaların 2007 Ocak ayı içinde tamamlanması planlanıyor. Kaymakam İnci, Başkan Ülgür ve Milli Eğitim Müdürü Şimşek de çam fidanı dikerek can suyu verdi. Diğer vatandaşlar da ellerinde bulunan fidanları dikti.

Bu arada Meryem Ana mevkiinde yanan 20 bin 155 metreküp ağacı 20 Ağustos'tan bu yana yürütülen temizleme çalışmalarıyla odunluk kereste olarak ekonomiye kazandıran Bayındır Orman İşletme Müdürlüğü, yaptığı yazılı açıklamada bundan elde edilen gelirin 1 milyon 500 bin YTL olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious