Yanan ormanlık alanlar ağaçlandırılıyor

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Osmaniye'nin Amanos Dağları'ndaki Zorkun Yaylası Göztepe Mevkii'nde 6 ay önce çıkan yangında zarar gören alana gazeteciler, okullar ve bazı sivil toplum örgütlerinin desteğiyle çam fidanı dikildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yanan alandaki araziye katılımcılar tarafından törenle fidan dikimi yapıldı.

Törende yanan alan ile ilgili bilgi veren Osmaniye Orman İşletme Şube Müdürü Mustafa Eroğlu, dikim çalışması yapılan alanın 23 Ağustos günü yandığını kaydetti. Eroğlu, 2.5 hektarlık alanın yandığını söyledi.

Yanan bu sahada yangından hemen sonra kuruyan ağaçların tespitinin yapıldığını belirten Eroğlu, "Saha boşaltılmış, toprak hazırlığı ile birlikte teraslar yapılmış ve Orman Genel Müdürlüğü'müzün yanan orman alanlarının öncelikli olarak programa alınarak 'Yılı içerisinde ağaçlandırılması ve siyahın yeniden yeşile dönüştürülmesi' politikası kapsamında fidan dikim törenine hazır hale getirilmiştir." dedi.

Eroğlu, ağaçlandırma çalışmalarına katkı sağlayan Türk Silahları Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Osmaniye Fahri Yardım Kurulu'na, Aktif Gazeteciler Cemiyeti'ne, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti'ne, Yediocak Gazeteciler Cemiyeti'ne, Rahime Hatun Hanımlar Ahlak Kültür ve Çevre Derneği'ne, Anadolu Öğretmen Lisesi'ne, Atatürk Lisesi'ne ve Endüstri Meslek Lisesi'ne katkılarından dolayı teşekkür etti.

Vali Zübeyir Kemelek ise Orman Genel Müdürlüğü'nün yanan ormanları yılı içerisinde ağaçlandırması ve siyahın yeniden yeşile dönüştürülmesi politikasının çok yerinde bir uygulama olduğunu ifade etti.

Vali Kemelek böylece arazi alanı, tarım alanı ve yerleşim alanı açmak için kasıtlı çıkarılan orman yangınlarının da önüne geçileceğini kaydetti.

Konuşmaların ardından ağaçlandırma çalışmalarına destek veren kuruluşlar ile orman çalışanları birlikte fidan dikimi yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious