Yandaş-Yoldaş medyadan sonra Sırdaş!

Yandaş-Yoldaş medyadan sonra Sırdaş!.23243
  • Giriş : 25.06.2009 / 10:00:00
  • Güncelleme : 25.06.2009 / 10:14:23

Son zamanlarda medyadaki "ayrışma" öylesine keskinleşti ki, mesleki anlayışlar yerini farklı ölçülere bıraktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bizim bildiğimiz, bu kadar yıllık meslek hayatımızda öğrendiğimiz ve bizim yetiştirdiğimiz pek çok gazeteciye de öğrettiğimiz gazetecilik mesleği; önce muhalif olma, sonra meraklı olma, ve tabii olanların-olayların peşini bırakmayıp, "fikr-i takip" halinde olmaktır.

Fakat son zamanlarda medyadaki "ayrışma" öylesine keskinleşti ki, mesleki anlayış ve yaklaşımlar yerini farklı ölçülere bıraktı. Dolayısıyla da karşılıklı eleştiriler yapılırken, kimlik tanımlamaları, gazetecilik-habercilik dışında ifade edilir oldu. Birileri diğerlerine "yandaş medya" derken, onlar da ötekilere "yoldaş medya" demeye başladı. Ben de bu tanımlamalara şimdi "sırdaş medya" kavramını ilâve etmek istiyorum.

Yandaş medya adından da anlaşılacağı üzere siyasal iktidara yakın, hatta Irak savaşının medya diline soktuğu "embedded journalism" tabirindeki gibi "yapıştırılmış, iliştirilmiş gazetecilik" anlayışıyla medya sektöründe yer alan yayın organlarını, gazete televizyonları ifade ediyor. Burada çalışan meslektaşlarımız da zaten adeta parti sözcüsü, başbakanlık basın sözcüsü gibi davranıyor, yazıyor, çiziyorlar. Aslında bir anlamda "gazetecilik ruhunun ölmüş halini" temsil ediyorlar. Çünkü en başta belirttiğim gibi muhalif olma, iktidarı ve icraatlarını eleştirme hakları ellerinden alınmış durumda. Sürekli methetmek zorundalar. Aksi halde ekmek parası bulamaz hale gelecekler. Yandaşlar biraz "oyuncak hamuru" gibidirler. Aslında onlar her devirde rahatlıkla "yandaş" olabilirler. Şekil ve kimlik değiştirip devr-i iktidar değiştiğinde yeni gücün yanında ve yandaşıdırlar. Bu konuda çok da başarılıdırlar ve o yüzden de her dönemde medyada yer alırlar. Her devirde popüler olurlar.

Yoldaş olanlar adından da anlaşılacağı üzere yandaşların karşı tarafındaki yandaşlardır. Yani yoktur aslında birbirlerinden farkları. Ancak, yine de hala "omurgaları tümüyle eriyip yok olmadığı" için kimi zaman dik durabilirler, muhalif olabilirler. Onların da meziyeti muhalefete yandaş, muhaliflere yoldaş olmak konusunda yarışmalarıdır. Muhalif oldukları için iktidardan pek itibar görmeseler de kendi cenahlarında muteber kişilerdir.

Nihayet "Sırdaş medyaya" gelince. Bunlardan her iki tarafta da mebzul miktarda mevcuttur. Yani hem Yandaş medya içinde, hem de Yoldaş Medya içinde "Sırdaş Medya" yaklaşımında olan meslektaşlarımız epeycedir. Peki Sırdaş medyacılık nicedir? Bu tarz medya bilir ama bilmez, öğrenir ama görmez, haberi vardır ama yazmaz! Yandaşı ve yoldaşı olduklarının nahoş haberlerini "sır" olarak saklar, okuruna, izleyicisine duyurmaz. Aslında medyada en yaygın olan sırdaş medya tarzıdır. Her iki tarafta karşı tarafın sırlarını "faş" eder, kendi yandaşı ve yoldaşı olduklarının sırlarını gizler. Yanını yere vermez. Misal, büyük bir holdingin tesisleri basılır, yöneticiler yolsuzluk iddiasıyla göz altına alınır, bunu nerede ise "sağır sultan" duyar. Ama Sırdaş Medya, kimi zaman para için, kimi zaman reklam için, kimi zaman kıyak yapıp avantayı kapmak için bu haberi gizler. En azından haberi verse bile Holdingin adını gizler. Haberin içinden ayıklar ve sır olarak okurdan saklar. Diğer taraf ismi yazar, yazmayanları da sırdaş medya olarak eleştirir. Oysa o da kendince pek çok şeyi sır olarak saklar.

Kısaca yandaşlık, yoldaşlık ve sırdaşlık medyada sınır tanımaz!

KORHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*