'Yandım Ali' 1 milyon seyirciyi aştı

'Yandım Ali' 1 milyon seyirciyi aştı.10909
  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

"Son Osmanlı-Yandım Ali", 6 hafta sonunda 1 milyon izleyici sınırını aştı. Yapım, 1 milyon 13 bin 850 kişiyi sinema salonlarına çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suat Yalaz’ın aynı adlı çizgi romanından beyazperdeye uyarlanan ve Kenan İmirzalıoğlu’nun başrolünü üstlendiği film, 6 haftanın sonunda 1 milyon 13 bin 850 kişi tarafından izlendi.

Özen Film Basın Koordinatörü Nizam Eren, çok sayıda filmin gösterime girdiği yarı yıl tatilinde izleyici sayısının arttığını söyledi. Bu filmin, gösterime giren diğer yapımlar arasında "dönem filmi" olma özelliğini taşıyan tek yapım olduğunu belirten Eren, "Şayet, filmin izleyici sayısı 1.5 milyonu bulursa, derhal ikincisinin çekimlerine başlamayı planlıyoruz" dedi.

Eren, filmin ulaştığı seyirci sayısına yurt dışında gösterime girdiği sinemaların dahil edilmediğini de kaydetti.

Dünyadaki tüm ülkelerde filmlerin izleyici sayısında 1 milyon rakamı, baraj olarak kabul ediliyor. Türkiye’de bu rakamı aşan filmler arasında, "Kurtlar Vadisi-Irak", "Babam ve Oğlum", "Hababam Sınıfı 3.5", "Maskeli Beşler-Irak", "G.O.R.A", "Organize İşler", "Hababam Sınıfı Askerde", "Vizontele Tuuba", "Vizontele", "Asmalı Konak-Hayat", "O Şimdi Asker", "Deli Yürek-Bumerang Cehennemi", "Komser Şekspir" gibi yapımlar yer alıyor.

Türk Sineması’nın bugüne kadar en çok izlenen filmi rekorunu, "Kurtlar Vadisi-Irak" adlı yapım elinde bulunduruyor.

YURT DIŞINDA DA GÖSTERİMDE
Almanya, Belçika, Fransa, İsviçre ve Hollanda’da da gösterime giren "Son Osmanlı-Yandım Ali", işgal altındaki İstanbul’da aşk ve kahramanlığı buluşturuyor.

Yönetmenliğini Mustafa Şevki Doğan’ın üstlendiği filmde, Yandım Ali’yi Kenan İmirzalioğlu canlandırıyor. Cansu Dere, Emin Boztepe ve Engin Şenkan’ın da rol aldığı filmin konusu kısaca şöyle:

Tahtacızade Yandım Ali (Kenan İmirzalıoğlu), bahriye mektebinden kaçmış, donanmadan terhis olmuş, yıllarca cephelerde savaşmış ve memleketin kurtuluşundan ümidi kesmiş bir külhan beyidir. Defne (Cansu Dere) adlı evli bir sevgilisi vardır. Tek hayali biraz para kazanıp sevgilisini kaçırmak ve Viyana’ya gitmektir.

Ancak, Yandım Ali’nin yolu bir gün Mustafa Kemal ile kesişir. O anda fikri değişir ve vatanın kurtuluşunun elzem olduğunun farkına varır, bunun için mücadele etmeye karar verir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious