Yangın ateşle söndürüldü!

Yangın ateşle söndürüldü!.13552
  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

Suyla söndürülemeyen yangına ormancılar ilginç bir yöntemle müdahale etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yangının bulunduğu vadinin kenarında 30 metre genişliğinde bir alan belirleyen ormancılar, ağaçları kesip bu kısmı yanıcı maddeden arındırdı. Daha sonra söz konusu bölgeyi kontrollü olarak ateşe verdi. Yöntem işe yaradı ve alevler daha önce yayılabildiği yangın şeritlerine eriştiğinde bu defa hızını kesti ve sıçrama yapamadı. Riskli olan metot, Meteoroloji’den alınan rüzgâr, nem ve sıcaklık şartları doğrultusunda, arazöz ve yüzlerce orman ekibiyle birlikte matematiksel hesaplara dayanılarak yapıldı.

15 kilometre boyunca rakımı 400 ile 2000 metre arasında değişen kanyonu yakan alevlerin önü, Gömüce köyünün altında vadinin dibine inilerek kesildi. Köylerden toplanan 50 kişi ağaç kesme motorlarıyla vadiye inerek yangın şeridi oluşturdu. Böylece alevlerin önünü kesecek halka tamamlandı.

Ormancılar açılan şeridin yangının devam ettiği kenarını ateşleyerek hem yangın şeridinin genişliğini büyüttü hem de alevlerin hızını bu noktada kesti. Arazözler ve helikopterler de bu noktada soğutma yaparak yangını kontrol altına aldı. Karşı yangınlar sayesinde, 5 bin hektarlık alanda kontrol altına alınması planlanan alevler 3 bin 500 hektara hapsedildi. Kıbrıs Çayı Milli Park’ının 2 bin hektarlık bölümündeki 200 bin ağaç yandı. Bölgede inceleme yapan Antalya Valisi Alaattin Yüksel, Kaş’taki orman yangını için ‘Belki de okullarda ders olarak okutulacak bir yangın’ dedi.

Kaş’taki yangın söndürme çalışmalarını Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu komuta etti. Kurtulmuşlu, Amerika Birleşik Devletleri’nde de kullanılan şeritlerden karşı ateşle yangını kontrol altına alma yöntemini Kaş’taki yangında başarıyla uyguladıklarını anlattı. Vadinin iki yakasında 30 ila 60 metre genişliğindeki 20 kilometrelik yolu bir haftada açtıklarını belirten Kurtulmuşlu, “Bu şeritler olmasaydı yangın Kaş’ı geçip Finike’ye kadar giderdi. Yanan alan da 50-100 bin hektarı bulurdu. Bizi bu denli büyük bir felaketten kurtaran, yangın şeritleri ve orada başlattığımız karşı yangınlar olmuştur.” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyesi, orman yangını uzmanı Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili de Kaş’a gelerek çalışmalara katıldı. Bilgili karşı ateşin riskli ancak çok iyi sonuç veren bir yöntem olduğunu söyledi. Ani bir rüzgâr çıkması veya değişik etkenlerle yangın devam ederken çıkarılan yangının felaketi büyütebileceğine dikkat çeken Prof. Bilgili, “Ancak Kaş’ta bu yöntem iyi uygulandı ve başarılı oldu. Hava şartlarına ve topografik duruma müdahale edemiyorsanız tek seçeneğiniz ortamdaki yanıcı maddeleri azaltmak veya ortadan kaldırmaktır. Yapılan iş ateşe karşı panzehir gibi yine ateşi kullanarak yanıcı maddeden arındırılmış bir şerit oluşturmaktır.” dedi.

Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili, kimsenin sorumluluk almak istememesi nedeniyle karşı ateş yönteminin Türkiye’de kullanılmadığına dikkat çekti. Kaş’ta yanan bölgenin kızılçam, sedir ve çalı ağaçlarıyla kaplı olduğunu vurgulayan Bilgili, kızılçam tohumlarının yangında zarar görmeden toprağa karıştığını, bu yönüyle yangınların faydalı olduğunu savundu.

40 yıl önceki yangını kar söndürmüş

Antalya Valisi Alaattin Yüksel de yangın bölgesini ziyaret etti. Yüksel, Kaş’taki orman yangını hakkında şunları söyledi: “Belki de ormancılık tarihinde literatüre girecek belki de üniversitelerde ders olarak okutulacak son derece önemli bir yangını hep birlikte yaşadık.” Gömüce’de köylülerle sohbet eden Yüksel’in yanına gelen Gömüce eski muhtarı Ali Güzeloğlu, Yüksel’e, bölge adına yapılan çalışmalardan ötürü teşekkür etti. Güzeloğlu, “Sayın Valim, devletimizin ne kadar büyük olduğunu bu yangında anladık. Burada 40 sene önce çıkan yangın kışın kar yağdığında sönmüştü. Altı günde buradaki yangını söndürdünüz.” dedi.
İbrahim Balta, Kenan Baş; Kaş

Kaş yangınının kadın kahramanı

Antalya Kaş’taki orman yangını 8. gününde kontrol altına alınırken yaklaşık bin kişilik ormancı ve itfaiyeci ekibi geceli gündüzlü alevlere karşı cansiperane çalıştı. Yangının en uç noktasında Kaş Pınarcık Orman İşletme Şefi orman mühendisi Dilek Ursavaş (29) da yer aldı. Ursavaş, önceki gece yangının en kritik anında gözüpek kimselerden oluşan ekiple birlikte Gömüce köyünden vadinin dibine kadar inerek şerit açma çalışmasına katıldı. Çoğu erkeğin inmekten çekindiği vadiye girerken hiç korkmadığını söyleyen Dilek Ursavaş, Trabzon’daki annesine Kaş’taki yangına gittiğini bile söyleyememiş. Ursavaş, “Eğer annem ne yaptığımı bilse çok endişelenir.” diyor. Dilek Ursavaş, orman mühendisliğini çok seviyor ve yangın söndürme işini kutsal bir görev olarak görüyor. İbrahim Balta, Kaş

Soğutma çalışmaları başladı

Antalya Valiliğinden yapılan açıklamada, kontrol altına alınan yangın için soğutma çalışmalarına başlandığı bildirildi. Açıklamada, Kaş yangınında 7 helikopter, 18 dozer, 50 arazöz, 10 büyük su tankı kullanıldığı, 350 yangın söndürme işçisi ile bin mükellefin görev yaptığı, çevre illerden 7 ekibin takviye olarak geldiği belirtildi. Yangının tamamen bitirilmesini müteakip bölgenin süratle ağaçlandırılacağı kaydedildi. Bu arada, İzmir Valiliği yangınlara karşı tedbir olarak ormanlık alanda araçların mola vermesini yasakladı. Antalya, aa

20 yeni Skorsky helikopter alınıyor

Orman Genel Müdürlüğü, orman yangınlarıyla havadan mücadeleyi özel şirketlerden kiraladığı helikopterle sürdürüyor. Son günlerde peş peşe orman yangınlarının çıkması üzerine müdürlük Rusya’dan iki yeni yangın helikopteri daha kiraladı. Genel Müdürlük, gelecek yıl orman yangınlarında kullanılmak üzere Amerika’dan 20 Skorsky helikopter alacak. Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu’nun verdiği bilgiye göre, 2007 yılı başında müdürlük 20 adet Skorksy helikopteri teslim alacak. Helikopterlerin gövdelerine 4,5 ton su alabilen özel tanklar monte edilecek. Helikopterler göl veya havuz üzerinden, yere inmeden dolum yapabilecek. Skorsky helikopterlerin parasını Savunma Sanayii Müsteşarlığı verecek. Orman Genel Müdürlüğü taksitler halinde müsteşarlığa ödeme yapacak. Bu yaz yangınlarda özel şirketlerden kiralanan 17 helikopter kullanıldı. Helikopterlerin saatine 4 bin 700 dolar artı Katma Değer Vergisi ödendi. Helikopterler için günlük 1,5 saatlik uçuş saati üzerinden para ödeniyor. Eğer yangın çıkar da uçuş saati aşılırsa başka ödeme yapılmıyor. Bu nedenle uçuş olmayan dönemler helikopter şirketleri için daha kârlı oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious