Yangın hayvan türlerini yok ediyor

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

Orman yangınının en az ağaçlar kadar hayvan varlığını da tehdit ettiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, orman yangınlarının ağaçlara verdiği zarardan daha çok canlı hayvan türlerini de yok ettiğini söyledi. Türkiye'de bölgelere has hayvan türlerinin bulunduğunu dile getiren Yıldız, "Yangılar bu türleri yok ediyor. Ciddi bir araştırma yapılsa, belki çok sayıda hayvanın nesli yangınlar sebebiyle ya tükenmiştir, ya da tükenmeye yüz tutmuştur." dedi.

Orman yangınını en zararlı çevre felaketi olarak değerlendiren Yıldız, "Yangın yüzlerce hayvan çeşidini barındıran bir dünyayı da yok ediyor. Yanan yere yeniden ağaç ekebilirsiniz, ama yanan canlı varlığı geri getiremezsiniz. Diktiğiniz ağcın da sağlıklı bir şekilde yetişmesi yine ormandaki canlılara bağlıdır. Bu canlıların yeniden ağaç dikilmiş sahalarda oluşması ise çok zordur ve yıllar alan bir süreç istemektedir." şeklinde konuştu.

Yangınlara karşı bölge bölge yabani orman canlılarının tespit edilmesi ve neslinin tükenmemesi için çalışma yapılmasını öneren Yıldız, aksi taktirde orman canlı varlığının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious