"Yangın henüz kontrol altına alınmadı"

  • Giriş : 08.07.2008 / 13:49:00

Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Gülnar ilçesinde, dün başlayan orman yangınının henüz kontrol altına alınmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İzinli olarak gittiği Ankara'dan, yangın nedeniyle kara yolu ile Gülnar'a gelen Vali Aksoy, Gülnar Kaymakamlığında oluşturulan kriz masası yöneticileriyle basına kapalı görüştükten sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, yangınla ilgili havadan ve karadan mücadelenin sürdüğünü belirtti.

Vali Aksoy, ''Yangın henüz kontrol altına alınamadı, ancak sahil kesiminde tehlike söz konusu değil. Tatilcilerimiz ve vatandaşlarımız paniğe kapılmasın. Ayrıca, Gülnar ilçe merkezi için de tehlike söz konusu değil. Yangınla mücadele dört koldan sürdürülüyor. 4 helikopter, bir uçak ve çok sayıda itfaiye ekibinin yanı sıra ekiplerimiz aralıksız çalışıyor. Ancak, şiddetli rüzgar nedeniyle havadan müdahale eden ekiplerimiz zaman zaman ara vermek zorunda kalıyor'' dedi.

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'nin yangının başlamasıyla birlikte olay yerine gelerek yangınla mücadeleyi yönettiğini, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun ise yola çıktığını ifade eden Vali Aksoy, şunları söyledi:

''Bizim tek temennimiz yangını daha fazla can ve mal kaybı olmaksızın atlatmak. 400 hektardan fazla alan tahrip oldu. Ancak, sayısal verileri vermek şu an pek doğru olmaz. Araştırmaların tamamlanması gerekir.''

Aksoy, yangın başladıktan sonra ilk anda akıllara gelen ihtimalin anız yangını olduğunu anımsatarak, ''Ancak, anız yangınının yanı sıra trafo patlamasından da kaynaklanmış olabileceği yönünde iddialar var, bunlar araştırılıyor, yangının çıkış nedeni henüz netlik kazanmadı'' diye konuştu.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Aksoy, orman yangınına müdahale eden iki operatörün kayıp olduğu yönünde soru üzerine, ''Üç arozözümüz ve orman bölge müdürlüğüne ait bir aracımız yangında zarar gördü. Ancak, operatörlerin sağlık durumu ile ilgili herhangi bir konu bana iletilmedi, bu konuda duyum almadım'' dedi.

Vali Aksoy, yangında 2 kişinin öldüğünü, 40 kişinin yaralandığını belirterek, şunları kaydetti:

''Yaralılarımızdan biri sağlık durumunun ciddiyeti nedeniyle Gülnar Devlet Hastanesinden Mersin Devlet Hastanesine gönderildi. 35 yaralının ise sadece dumandan etkilenmesi söz konusu. Ciddi bir durumları yok, hatta bir kısmı taburcu edildi.''

Vali Aksoy, Gülnar ile Büyükeceli beldesi arasındaki Delikkaya mevkisinde ise yolun trafiğe kapatıldığını, jandarma ekiplerinin görülen risk nedeniyle buradan geçişi engellediğini ifade ederek, ''Çünkü burada oluşabilecek başka bir faciayı önlemek istiyoruz'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*