Yangın kontrol altına alınamıyor

Yangın kontrol altına alınamıyor.5797
  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Adana'nın İmamoğlu İlçesi'nin Musulumenteş Köyü yakınlarında çıkan orman yangını, üzerinden saatler geçmesine rağmen kontrol altına alınamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Seyhan Nehri'nin güney bölgesinde saat 16.00 sularında henüz sebebi belli olmayan nedenle çıkan orman yangını rüzgarın da etkisiyle kısa sürede bölgeye yayıldı. Yangının yerleşim birimi olan Musulumenteş Köyü'ne ve tarım arazilerine sıçramaması için geniş güvenlik önlemi alınırken, yangına havadan ve yerden müdahale yapıldı. Köylülerin, Orman İşletme müdürlüklerine bağlı ekiplerin müdahale ettiği orman yangınını söndürme çalışmalarına Adana Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi ile Yüreğir, Kozan, İmamoğlu ve çevre yerleşim biriminden itfaiye ekipleri de destek veriyor. Helikopterin havadan sürekli su bırakması sırasında yangını fotoğraflamaya çalışan foto muhabiri ve kameramanlar ile yangın söndürme çalışmalarına katkılan köylüler de ıslandı.

Yangında şu ana kadar yaklaşık 40 hektar kızılçam ormanının yandığı belirtildi. Yaklaşık 6 saattir devam eden yangın kuzey yönüne doğru sürekli ilerliyor. Dağlık ve ormanlık olan bu bölgeye tırlarla iş makineleri sevk ediliyor. Orman yangının önce anızdan kaynaklandığı bildirilmesine karşın, jandarmanın yapmış olduğu araştırmada böyle bir bulguya rastlanmadığı belirtildi. Köylüler ise yangının yüksek gerilim hattından çıkmış olabileceğini söyledi. Bu arada yangının meydana geldiği bölgede Seyhan Nehri'nin geçmesi, helikopter ve arazözlerin su almalarına önemli bir avantaj sağladı.

Halen devam eden yangının, son üç yılda çıkan en büyük orman yangını olduğu belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious