Yangın mağdurlarına 3'er bin YTL yardım

Yangın mağdurlarına 3'er bin YTL yardım.20026
  • Giriş : 10.07.2008 / 15:22:00

Mersin'in Gülnar ilçesindeki yangında evleri tamamen yanan ya da zarar gören 71 köylüye ilk etapta 3 bin YTL para verileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakanlık tarafından orman yangınından etkilenen köylülerin ihtiyaçlarının karşılanması için Gülnar Ziraat Bankası'na 1 milyon YTL aktarıldığını belirten Banka Müdürü Latif Yücel, evleri zarar gören 71 vatandaşın hesaplarına ilk etapta zaruri ihtiyaçlarını gidermeleri için 3 bin YTL para aktarıldığını söyledi.
Bu paranın yanı sıra jandarma tarafından yapılacak tespitlerin ardından küçük baş hayvan başına 150 YTL büyükbaş hayvan başına ise bin 500 YTL yardım yapılacağını ifade eden Yücel, ayrıca vatandaşların yapacakları para yardımlarını 32325380-5003 Gülnar Kaymakamlığı Yangın afetzedeleri yardım hesabına yatırabileceklerini kaydetti.

Orman yangınında en büyük zararı Delikkaya köyü görürken yangının başlangıç yeri olan Kavakoluğu köyünde hayvanlarını kurtarmaya çalışan Hatice Kırlangıç(60) ile torunu Hatice Bulut (16) yanarak hayatını kaybetmiş anne Fatma Bulut ise ağır yaralı olarak kurtulmuştu.

Anne Fatma Bulut'un tedavisi halen Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde devam ediyor. Yangından ayrıca Tepeköy, Korucuk, Beydili, Ulupınar ve Emirhacı köyleri de etkilendi. Yangına ilk müdahaleyi Mersin Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı arazözler müdahale ederken yangının giderek büyümesi üzerine Antalya, Adana, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Isparta, Kütahya, Denizli ve Konya'dan onlarca arazör ve yüzlerce yangın işçisi görev yaptı.

GÜLNAR'DA SOĞUTMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yangının kontrol altına almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait saatlik uçuşu 10 bin doları bulan bir uçakta söndürme çalışmalarına katıldı. Uzak illerden gelen yangın söndürme ekiplerinin bazıları bölgelerine geri dönerken, yangının soğutma çalışmalarının 10 gün süreceğini belirten Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, yangının tekrar alevlenmemesi için sürekli olarak soğutma çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Yangına 5 helikopter müdahale ederken bu helikopterlerin saati 6 bin 400 dolara mal oluyor.

Gülnar'da çıkan yangının büyümesi üzerine hızla bölgeye gelen Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, hiç uyumadan 2 gün boyunca çalışmaları bizzat yönlendirdi.

Geçen yıl Yunanistan ve Avrupa'da çıkan yangınlar nedeni ile bu yıl helikopter bulmakta zorlandıklarını belirten Kahveci, şiddetli rüzgârda yangınla mücadele etmenin gerçekten zor olduğunu söyledi.

Yangında yaklaşık 4 bin hektarın kül olduğunu ifade eden Kahveci, bu aylarda küçük bir kıvılcımın binlerce hektarın kül olmasına neden olduğunu belirterek, vatandaşların çok hassas davranmasını istedi.

Yangında 3 arazör ve bir pikap tamamın yanarak kül oldu. Gülnar Kaymakam Mehmet Yıldırım, ilk belirlemelere göre yangına anız yakmanın neden olduğu şüphesi ağırlıkta olduğunu ancak yapılan yeni tespitlere göre yangına şişe kırıklarının neden olduğu şüphesinin ağırlık kazandığını bu yönde araştırmaların sürdüğünü kaydetti.

Aksoy, Gülnar'daki orman yangını ile ilgili olarak ''İlk aşamada evleri yanan vatandaşlara acil ihtiyaçlarını karşılamaları için 3 bin YTL yardımda bulunacaklarını'' bildirdi.

Aksoy, Gülnar'daki orman yangını ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kontrol altına alınan yangını soğutma çalışmalarının sürdürüldüğüne dikkati çeken Aksoy, ''yangın bitti'' demek için soğutma çalışmalarının tamamen bitmesinin gerektiğini vurguladı.

Vatandaşların böyle bir olayla karşı karşıya kalmalarının kendilerini üzdüğünü, özellikle 2 kişinin hayatını kaybetmesinin bu üzüntülerini daha da artırdığını dile getiren Aksoy, ''Özellikle bir köyde evlerin büyük bölümü yanarak kullanılamaz hale geldi. Diğer köylerimizde de gerek evleri gerekse tarımsal ürünleri zarar gören vatandaşlarımız var. Bu doğrultuda oluşturulan hasar tespit komisyonu her alanda çalışmalarını sürdürüyor'' dedi.

Başbakanlık Acil Destek Programı'ndan 1 milyon YTL aktarıldığını hatırlatan Aksoy, çalışmaların bitmesiyle birlikte bu konuda gerekli desteğin sağlanacağını belirtti.

İlk aşamada evleri yanan vatandaşlara acil ihtiyaçlarını karşılamaları için 3 bin YTL yardımda bulunacaklarını vurgulayan Aksoy, ''Ayrıca hayvanları telef olan vatandaşlarımızın tespiti yapılır yapılmaz onlara da yardımda bulunacağız. Genel anlamda evinde eşyası yanan, ürünleri zarar gören vatandaşlarımızın zarar tespitleri yapıldıkça yardımlar devam edecek. Özellikle afet kapsamında evleri yanan vatandaşlar için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı çalışmalarını sürdürüyor. Temennimiz onların bir an önce yeni yapılacak olan evlere taşınmalarıdır''dedi.

Evi yanan vatandaşlar için bölgede çadırlar oluşturularak, yataklar verildiğini bildiren Aksoy, ''Yangın mağdurlarına dün akşamdan itibaren sıcak yemek verilmeye başlandı'' diye konuştu.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*