Yangın olur, biz yangına gideriz!

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Dağda çıkan yangın için şehre inemeyen itfaiye erleri bir haftadır domates, peynir ve karpuz yiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya'nın Derebucak ilçesi Üçkuyular mevkiindeki 5 Ağustos günü çıkan yangında 10 hektarlık orman yandı. Arazi şartlarının son derece zor olması nedeniyle, söndürme çalışmaları çok zor şartlar altında yürütülüyor. İtfaiye ekiplerinin ve Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin yetersiz kaldığı orman yangınına bütün halk seferber oldu. Yangını, 50 görevlinin yanı sıra bölge halkından 250 kişi, 15 Jandarma görevlisi, 30 Orman Bölge görevlisi ve Konya 47. Motorize Piyade Alay Komutanlığından 120 asker, gece gündüz süren çalışmalar sonucunda ancak söndürülebildi.

Yangın yaklaşık 1900 metre rakımda meydana geldiği için itfaiye araçları yangına müdahalede zorlandı. 1200 metre hortum döşenerek ulaşılan yangın yerinde şu anda soğutma çalışmaları sürmekte. Yaklaşık 6 gündür yangın yerinde çalışan Orman Bölge Müdürlüğü mevsimlik işçileri, henüz şehre inemedi. Bütün ihtiyaçlarını dağda karşılayan işçiler; banyo yapamıyor, traş olamıyor ve üstelik günde 2 saatlik uykuyla çalışıyor. Yangında büyük özveriyle çalışan işçiler, yangın sonrası tanınamaz duruma geldi. Dağda sadece domates, peynir ve karpuz yiyen işçiler, 5 gün daha dağda kalacak.

Yangın yerinin çok sarp, kayalık ve engebeli olması nedeniyle ekiplerin olay yerine 2 saatten uzun bir sürede ulaşabildiğini dile getiren Konya Orman Bölge Müdürü Salih Kılınçarslan, söndürme çalışmalarının zor şartlar altında devam ettiğini söyledi.

Kılıçarslan, "Yangının uzamasının sebebi, kayalar arasındaki oyuklarda bulunan ağaç yapraklarının görünmeyecek şekilde yanarak ağaçların köklerini tutuşturmasıdır. Yangın tam söndü derken bir ağacın aniden tutuştuğunu görüyoruz. O ağaca ulaşana kadar bir başka ağaç yanıyor." dedi.

Yangına Antalya'dan getirilen helikopterler de müdahale ederken, yangın sarısında birçok İtfaiye hortumu aşırı basınçtan dolayı patladı. Soğutma çalışmalarının 10 gün boyunca devam edeceği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious