'Yangın söndürülmezse herkes zarar görür'

  • Giriş : 28.02.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'ta son günlerde aşırı derecede kışkırtılan mezhep çatışmasının alevlerinin yerinde ve zamanında söndürülememesi durumunda bundan herkesin zarar göreceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, öteden beri söyledikleri şeylerin başında Türkiye'nin çıkarlarının küresel ve bölgesel barışla doğrudan ilişkili olduğuna işaret etti.

Erdoğan, uluslararası zeminlerde Irak meselesinin önemini koruduğuna işaret ederek, Irak'ta taşların yerine oturmasının çok geciktiğini vurguladı. Irak'ta istenen gelişmelerin sağlanamadağını ve dışardan izleyenlerin bu umudu göremediklerini kaydeden Erdoğan, Irak'ta şiddet ve çatışmaların yerini ortak aklın almasını şiddetle arzu ettiklerini vurguladı. Erdoğan, Irak'taki şiddet yangınının dönülmez bir noktaya ulaşmadan söndürülmesi gerektiğini, bir an önce demokratik bir sistemin tesis edilmesini istedi. Erdoğan, bugüne kadar demokratik sistemin tesis edilmesi noktasında belli bir mesafe alındığını, gelinen noktada barışın tesis edilmesini savaş yapmaktan daha zor olduğunu belirtti.

Erdoğan, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması, etnik ve mezhepsel gerilimin ortadan kaldırılması yönündeki kaygıların son olaylarla birlikte daha da artığını söyledi. Barış ve demokrasinin konusunda sorumluluk duyan uluslararası aktörlerin bütün Irak halkına ve yönetimine yardımda bulunmaları çağrısında bulunan Erdoğan, barışın şartların zorluğuna rağmen provakasyon ve tahrikleri bertaraf edecek irade gösterilmesi durumunda sağlanabileceğini söyledi.

Erdoğan, son günlerde aşırı derecede kışkırtılan mezhep çatışmasının alevlerinin yerinde ve zamanında söndürülemezse bundan herkesin zarar göreceğini belirtti. Türkiye olarak Irak'ın yaralarını sarması konusunda azami gayret gösterdiklerini vurgulayan Erdoğan, yaptıkları çalışmalar sırasında 100 Türk vatandaşın hayatını kaydettiğine işaret etti. Erdoğan, siyaseten, insanı ve ekonomik olarak her zaman Irak'ın yanında olduklarına dikkat çekerek, sadece diplomatik çözüm arayışlarına değil, Irak'ın imarı konusunda destek verdiklerini kaydetti.

Erdoğan, işin başında Irak'a komşu ülkelerin dışişleri bakanlarının 23 Ocak 2003 tarihinde İstanbul'da toplantı yaptığını hatırlattı. Erdoğan, 2005 Nisan ayındaki toplantıya ise BM Temsilcisi ve Arap Birliği yetkilisinin de katıldığına işaret etti. Irak'taki komşu ülkelerin içişleri bakanlarını Tahran ve İstanbul'da ayrı toplantılar yaptıklarını ve Irak'ın bütünlüğünü korunması için bütün aktörlerle sağlıklı ilişkiler kurduklarını belirtti. Erdoğan, Irak'taki siyasi partiler için eğitim toplantıları düzenlediklerini ve 350 partiliye eğitim verildiğini ifade etti. Erdoğan, Irak'a imar ve insanı yardımlarda bulunduklarını bildirdi. Erdoğan, Irak'a günlük 270 megawat elektrik enerjisi verdiklerini, hukuki sorunların çözülmesi durumunda Türkiye olarak Irak'ın enerjisinin yüzde 25'ini sağlayacaklarını belirtti.

Erdoğan, 23 Şubat'ta Askeriye Türbesi'ne yapılan saldırının kendilerini derinden üzdüğünü vurgulayan Erdoğan, Irak'ta komşu ülkeler toplantısının yapılması konusunda girişimlerinin sürdüğünü söyledi.

Irak konusunda beş temel noktanın altını çizdikleri ifade eden Erdoğan, "Bunlardan birisi Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması. Irak'ın yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin bütün Irak halkına ait olması gerektiğidir. Üçüncüsü etnik unsurların birbiri üzerinde etnik eğemenlik sağlamama konusudur. Dördüncüsü mezhepsel unsurların birbiri üzerinde eğemenlik sağlamama konusudur. Beşincisi Kerkük'ün özel statüye tabii tutulması olayıdır. Bunun anayasa ile teminat altına alınması olayıdır. " dedi.

Irak'ta hükümet krizi yaşandığına işaret eden Erdoğan, oluşacak hükümetin geniş tabanlı, hiçbir kesimi dışlamayan, demokratik temsili sağlamasının hayati derecede önemli olduğuna dikkat çekti. Bütün unsarların katıldığı bir hükümet kurulması durumunda sorunun çözüleceğini söyleyen Erdoğan, kurulacak hükümetin etnik sorunu olmayan demokratik katılıma dayanan bir hükümetin Irak'ın yaralarını sarabileceğini ifade etti. Erdoğan, etnik çatışmalardan ısrarla kaçınmasını ve uluslararası aktörlerin yardımcı olması gerektiğini hatırlattı.

Erdoğan, Irak'ta kalıcı barışın sağlanması için Türkiye olarak bundan sonrada üzerine düşeni yapacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious