Yangın sönmeye yüz tuttu

Yangın sönmeye yüz tuttu.6387
  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

Bodrum'daki yangın büyük ölçüde kontrol altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Soğutma çalışmaları devam ederken köylüler, yanan zeytinlik ve kovanlarına ağlıyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, yangında ürünleri zarar gören köylülerin zararlarının karşılanacağını söyledi.
Yangının etkileri hakkında bilgi veren Muğla İl Tarım Müdürü Hamdi Kayhan, yangında binlerce hektar zeytinlik alan ile 5 bin arı kovanının tahrip olduğunu söyledi. AK Parti Muğla milletvekili Orhan Seyfi Terzibaşı ise Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'le görüştüğünü ve arıcılara kovan başına ödeme yapılacağını kaydetti.

Yangının en etkili olduğu köylerden olan Yeniköy'de oturan ve 15 dönüm arazisi bulunan Mustafa Bacaksız (76), zeytinlik ekili olan arazisinin 6 dönümlük kısmının yangında kül olduğunu söyledi. Zeytin ağaçlarına 56 yıldır çocukları gibi baktığını ifade eden Bacaksız, "Onları tek tek 50 küsür yıl önce dikmiştim ben. Hepsi yandı şimdi." derken gözyaşlarını tutamadı.

Devletten en azından yanan ağaçlar kadar fidan istediklerini aktaran Bacaksız, "Zeytin fidanı versinler yananların yerine dikelim." dedi.

Beş dönüm arazisi tamamen yanan Mehmet Balaban (78) da, "Yangının nereden başladığını anlamadık. Bir anda büyüdü ve tarlalarımızı, zeytinlerimizi yuttu." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious