Yangına gitsen de yolun parasını ödeyeceksin!

Yangına gitsen de yolun parasını ödeyeceksin! .8021
  • Giriş : 30.11.2008 / 23:39:00

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, gişelerden ücretsiz geçiş hakkı verilmesi için talepte bulundu. Karayolları Genel Müdürlüğü talebi reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, TEM Otoyolu"nda kazalara ve yanan araçlara en hızlı şekilde müdahale etmek için, Karayolları Genel Müdürlüğü"nden gişelerden ücret ödemeden geçme talebinde bulundu. Talebinin onaylanmaması üzerine itfaiye, Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) almak için başvurdu. OGS verilecek araçlar içerisinde itfaiye araçlarının tanımlanmaması üzerine Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) alınırken, itfaiyeciler, gişelerde durup kartı okuttuktan sonra olay yerine gidiyor.

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü"ne bağlı itfaiye araçları ve kaza kırım ekibi, trafik kazaları ile araç yangınlarına en hızlı şekilde müdahale etmek için uğraş verirken gişelerde zaman kaybetmekten şikayetçi.

Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü"ne olaylara müdahalede bir-iki dakikanın hayat kurtarmada önemli olduğunu belirten bir yazı yazarak, ücretsiz geçiş hakkı verilmesi için talepte bulundu. Karayolları Genel Müdürlüğü ise cevap yazısında itfaiye araçlarının gişelerden geçişte ücret ödemeleri gerektiğini belirterek, talebi reddetti. İtfaiye, zaman kaybetmemek için turnikelerden durmadan geçiş imkanı sağlayan OGS almak istedi. Ancak, OGS takılacak araçlar içerisinde de itfaiye araçlarının tanımlanmadığı cevabını alan İtfaiye Müdürlüğü yetkilileri, son çare olarak KGS aldı. Otoyola giren itfaiye araçları turnikelerde durup, kart okutulduktan sonra yoluna devam ediyor.

İtfaiyelerinin TSE ISO 9001 Kalite Belgesi bulunduğunu belirten Bolu Belediyesi İtfaiye Müdürü Erol Yavuz, şunları söyledi:

“Şehrimizin ortasından geçen D-100 ve TEM Otoyolu"nda meydana gelen yangın ve trafik kazalarına ekiplerimiz müdahale ederken kurallar gereği işlemleri yaparak geçmekteyiz. Bu bizi oldukça yavaşlatıyor. Gerekli yazışmaları yaptık, ücret ödememiz gerektiğini belirten cevap aldık. Arkadaşlarımız gişede kaybettikleri zamanı yolda süratlerini artırarak kapatmaya çalışıyorlar. Bir hafta önce KGS için kart aldık ama bu da bir çözüm değil. Sonuçta büyük tonajlı araçlarla çalışıyorsunuz ve yavaşlıyorsunuz. Bu araçlarında durması, kalkması, normal binek araçlar gibi olmuyor. En az 2 dakikalık bir zaman kaybediyoruz. Görevimiz gereği bir kaç dakikanın ne kadar önemli olduğu bir gerçek. Bunu kimse inkar edemez.”

Bolu"da meydana gelen olayların yaklaşık yüzde 20"sinin otoyol üzerinde meydana gelen yangın ve trafik kazaları olduğunu belirten Yavuz, “Bu çok ciddi bir rakam. Hızlı hareket etmek için gişelerden biletsiz geçtiğimiz takdirde de ceza ödüyoruz, bu da hoş bir şey değil. OGS için müracaat ettik fakat itfaiye araçlarının sistemde bir karşılığının olmadığı şeklinde bilgi geldi. OGS sistemi ile geçiş yapamadığız için de KGS ile geçiş yapmaya başladık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*