Yangında birinciyiz!

  • Giriş : 05.08.2006 / 00:00:00

Antalya'nın Alanya ilçesinde 2006 yılının 7 aylık diliminde meydana gelen orman yangını önceki yıla oranla yüzde 700 arttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Orman yangınlarının 16'sına sigara izmariti neden olurken, 5'i ise yıldırım düşmesi sonucu meydana geldi. Orman yangınlarında toplam 18 hektar alan kül oldu.

Alanya'da orman yangınların sayısında ciddi artış meydana geldi. Bu yılın ilk 7 aylık bölümünde çıkan yangınlarda yine onlarca hektar ormanlık alan kül oldu. Alanya Orman İşletme Müdürü Vedat Dikici, geçen yılın 7 aylık döneminde sadece 3 orman yangının meydana gelmesine rağmen bu yıl yüzde 700 artışla 21 yangın vakası ile karşılaştıklarını belirtti.

Çıkan orman yangınlarında 8 hektarlık alanın kül olduğunu hatırlatan Dikici, yangınların 5'inin yıldırım düşmesi neticesinde, geri kalanın ise dikkatsizlikten dolayı meydana geldiğine işaret etti.

Beldibi ve Güzelbağ köylerine yapılan helikopter su alma havuzlarının orman yangınlarına seri bir şekilde müdahale edilebilmesini sağladığına inanan Dikici, bu tür havuzları yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Alanya genelinde 10 yasal piknik yeri tahsisinin yapıldığını ifade eden Dikici, "Alanya'da piknik yapılabilmesi için 10 mesire yeri tayin edildi. Buraların dışındaki yerlerde, ateşli piknik yapılmaması gerekmektedir. Orman yangını görüldüğünde, vakit geçirilmeden ücretsiz olan 177 Alo Yangın nolu telefonun aranmasını istiyoruz. Bu numara ile görüşmeler ücretsiz olduğu için, çıkan yangının yerini tam tarif edebilmek için acele etmemek gerekiyor. Ormanlar bizim ciğerlerimiz sayılır. Yangınlar konusunda halkımızın çok hassas davranmasını istiyoruz." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious