Yangında ölen 9 Türk'ün cenazesi törenle uğurlanıyor

Yangında ölen 9 Türk'ün cenazesi törenle uğurlanıyor.17702
  • Giriş : 10.02.2008 / 13:49:00
  • Güncelleme : 10.02.2008 / 14:29:52

Cenazeler özel uçakla Gaziantep'e gönderilecek. Bakan Said Yazıcıoğlu ve Deniz Baykal törende.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Almanya'nın Ludwigshafen kentinde geçtiğimiz hafta meydena gelen yangında hayatına kaybeden Türk vatandaşları için tören düzenleniyor. Ölenlerin yakınları ve Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları ile Almanların katıldığı törende Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Ludwigshafen Belediye Başkanı da hazır bulunuyor.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, törende yaptığı konuşmada, Alman yetkililerin en kısa zamanda olayı aydınlatacağına inindığını ifade ederek, "Farklı inançlara sahip insanlar hep birlikte yaşayacağız. Özümüzü kökümüzü unutmadan hep birlikte kardeşçe yaşamaya çalışacağız. Çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştireceğiz, ama yaşadığınız bu ülkenin dilini de en iyi şekilde öğreneceğiz" diye konuştu.

Baykal öğleden önce de olayda yaralanan 24 yaralıyı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini iletti.

Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu da bu elim kazanın nedenlerinin bir an önce tespit edilmesi için çalışmaların takipçisi olacağımız bir kez daha ifade etti. Çalışmaların hızla sürdüğünü ifade eden ve Türkiye sonuna kadar bu kazanın takipçisi olacaktır" diyen Yazıcıoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin vatandaşlarının yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurguladı.

"Sonucun ortaya çıkması bu 9 canı geri getirmeyecektir" diyen Yazıcıoğlu, acıların bir nebze olsun hafifleyeceğini söyledi.

"Diliyorum bu olay Türkiye-Almanya ilişkilerinde bir dönüm noktası olur" diyen Yazıcıoğlu törenin ardından cenaze yakınları ile Türkiye'ye dönecekleri hayatını kaybedenleri memleketlerinde ebediyete uğurlayacaklarını sözlerine ekledi.

Yazıcıoğlu, "Büyük acı çekiyoruz. Acımız çok büyük ancak acımızı vakur bir şekilde dile getireceğiz."

ACILI BABANIN SÖZLERİ

Yangında yakınlarını kaybeden Kamil Kaplan da "Üzüntümüz çok büyük.. Burada yaşadık çocuklarımızı burada doğurup büyüttük. Tek derdim Türk alman kardeşliğinin yaşamasıdır." dedi.

Kusuruma bakmayın çok fazla konuşacak durumda değilim diyen annesi, eşi, çocukları, kız kardeşi, amca kızını kaybeden acılı baba Kaplan'ın sözleri törene katılanları duygulandırdı.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious