Yangında uçakların kullanılması işi kolaylaştırdı

  • Giriş : 26.05.2006 / 00:00:00

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, havalimanı yangınında amfibi tipi yangın söndürme uçaklarının kullanılmasının söndürme işlemlerini kolaylaştırdığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadir Topbaş, belediye binasında düzenlenen bir törenle Atatürk Havalimanı'nda çıkan yangında söndürme çalışmalarına katılan uçakların pilotlarına ve itfaiye yetkililerine teşekkür etti. Başkan Topbaş, yangında 2 saatlik hummalı bir çalışma yapıldığını belirterek, yangını söndürme çalışmalarında kullanılan CL-215 Amfibi yangın söndürme uçaklarının işlerini çok kolaylaştırdığını söyledi. Yangın söndürmede kullanılan uçakların çok amaçlı olarak kullanılabildiğini anlatan Topbaş, aynı zamanda bu uçaklardan orman yangınlarında ve gemilerin atıklarının denize boşaltılması durumlarında takip amaçlı olarak yararlanılabildiğini kaydetti. Başkan Topbaş, "144 sorti yapılarak akşam karanlığı basmadan yangın 2 saatte kontrol altına alındı. Etkili bir müdahale yapıldı. Tabi bunu bizim için büyük bir ikaz olarak görüyoruz" dedi.

Başkan Topbaş ayrıca, Yunan Dışişleri Bakanı Bakoyanni'nin olaydan sonra kendisini aradığını ve geçmiş olsun dileklerini ilettiğini de kaydetti.

Törende konuşan yangın söndürme uçaklarının baş pilotu Salvatore De Palma ise, asıl görevlerinin orman yangınlarının söndürülmesi olduğunu, ancak böyle bir durumda sorumluluk hissettikleri için yangına müdahale ettiklerini kaydetti.

Başkan Topbaş ve havalimanı yangınında görev alan itfaiye ve sağlık personeli törenin ardından hatıra fotoğrafı çektirdi.


Törenin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan Topbaş, yangında sabotaj ihtimalinin bulunup bunmadığı ile ilgili sorulan bir soruya, "Soruşturmayı savcılık yürütüyor. Bu ihtimal düşük" şeklinde cevap verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious